راهنمای خرید کولر آبی رومیزی یا پرتابل

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که می تواند در خرید لوازم مورد توجه کاربران و خریداران قرار گیرد مبحث هزینه ها است. سیستم های سرمایشی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در کنار تمامی مواردی که در هنگام خرید کولرهای گازی و آبی بدان ها توجه می کنیم، مباحث هزینه را نیز مد نظر قرار می دهیم. طبیعتاً همه ما سعی می کنیم سیستمی را انتخاب و خریداری کنیم که با صرف حداقل هزینه، حداکثر نیازهایمان را پاسخگو باشد. به همین دیل نیز سیستم های سرمایشی کولر آبی رومیزی مورد توجه بسیاری از کاربران و خریداران قرار گرفته است.

کولر آبی رومیزی
کولر آبی رومیزی

کولر آبی رومیزی یا پرتابل

کولرهای آبی رومیزی یا قابل حمل یا پرتابل (Portable Evaporative Coolers)، سیستم هایی با حجم نسبتاً کوچک هستند که می توانند با صرف هزینه های متعارف، بخش اعظمی از نیازهای دمایی محیط را برای شما تامین کنند.

مکانیسم خنک سازی این کولرها نیز درست مانند کولرهای آبی بزرگ بر اساس تبخیر آب است. آب موجود در سیستم در تماس با جریان هوای گرم محیط قرار گرفته و بستر انتقال حرارت مهیا می گردد. در خلال این انتقال حرارت، بخش عمده ای از گرمای جریان هوا برای تبخیر آب مصرف می گردد (چرا که آنتالپی تبخیر آب در مقایسه با گرمای لازم برای تغییر درجه حرارت کمیت بسیار بزرگتری است). نتیجه خروجی از سیستم، جریان هوای خنک همراه با افزایش رطوبت است. طبیعتاً می توان حدس زد که این کولرها نیز همانند سایر سیستم های تبخیری برای اقلیم های جغرافیایی شرجی مانند مناطق شمالی کشور نمی توانند مناسب باشند. استفاده از واسط های تبخیری سلولزی یا به زبان خودمان پدهای خنک کننده سلولزی (Cellulose Cooling Pads) در برخی از انواع کولرهای آبی رومیزی می تواند راندمان خنک سازی این کولرها را به میزان قابل ملاحظه ای ارتقا دهد.

 

کولر آبی رومیزی
کولر آبی رومیزی

راهنمای خرید کولر آبی رومیزی یا پرتابل

قبل از اینکه اقدام به خرید کولرهای آبی یا گازی در انواع مختلف آن ها کنید بهتر است اندکی در مورد هرکدام از این سیستم ها تحقیق نمایید. دلیل ارائه اینهمه تنوع محصول، چیزی جز تنوع در نیازهای کاربری ما نیست. از این رو، بهتر است ابتدا نیازها را برآورد کنید، و سپس نسبت به نیازهایتان اقدام به خرید نمایید. این شما، و این هم ۵ فاکتوری که باید هنگام خرید کولرهای آبی رومیزی مد نظر قرار دهید.

کولر آبی رومیزی
کولر آبی رومیزی

۱) شرایط محیطی را بررسی کنید

مهم ترین نکته در مورد استفاده از کولرهای آبی رومیزی یا پرتابل، شرایط محیطی است که در آن قرار دارید. این کولرها نسبت به یونیت های پشت بامی کوچک تر بوده و طبیعتاً دارای ظرفیت کمتری هستند. از این رو، نمی توان از آن ها برای ساختمان ها، سالن ها و محیط های بزرگ استفاده نمود. به علاوه همان طور که عنوان شد، شرایط جغرافیایی و آب و هوا عوامل بسیار مهمی در انتخاب نوع کولر هستند. در صورتی که در یکی از استان های گرم و خشک ایران زندگی می کنید، می توانید روی کارایی کولر آبی رومیزی تان حساب باز کنید.

۲) پول، پول، پول؟!

هزینه ها از جمله مواردی هستند که باید قبل از خرید در نظر گرفته شوند. کولرهای آبی عموماً نسبت به سیستم های تهویه مطبوع ارزان تر هستند. دلیل این امر نیز می تواند سرمایش ساده با استفاده از تجهیزات الکترومکانیکی ساده باشد. اما کولر آبی رومیزی از کولرهای ابی پشت بامی نیز کم خرج تر هستند! این کولرها علاوه بر قیمت خرید پایین، از نظر مصرف انرژی نیز مقرون به صرفه تر هستند و عملاً هزینه اجرایی چندانی نمی طلبند. به علاوه، از نظر زیست محیطی نیز می توانند سیستم هایی مناسب تلقی شوند چرا که هیچگونه آلودگی ای برای محیط ندارند.

کولر آبی رومیزی
کولر آبی رومیزی

۳) تخمین ظرفیت مورد نیاز

سیستم های سرمایشی تبخیری عموماً با استفاده از کمیت ظرفیت (Capacity) طبقه بندی می شوند. ظرفیت کولر آبی که بر اساس یکای متر مکعب بر ساعت یا فوت مکعب بر دقیقه (CFM) بیان می گردد، نشان دهنده میزان هوادهی این سیستم ها و میزان خنک سازی آن ها است. در صورتی که محیط تان بزرگ است باید از CFM های بالا انتخاب کنید. به عنوان مثال، در صورتی که می خواهید فضایی به حجم ۱۰۰ متر مکعب را خنک کنید، می توانید از کولرهای آبی رومیزی یا پرتابل  ۵۵۰ CFM(معادل ۹۳۵ متر مکعب در ساعت) استفاده نمایید.

کولر آبی رومیزی
کولر آبی رومیزی

این در حالی است که امروزه برخی مدل های بسیار کوچکی از کولرهای آبی رومیزی تحت عنوان سیستم های مینی کولر نیز به بازار روانه شده است که می توان از آن ها با نام کولرهای شخصی (Personal Evaporative Coolers) نیز یاد کرد.

۴) قابلیت های سیستم

  • سیستم کولر آبی رومیزی می تواند نسبت به برند و کمپانی تولید کننده دارای قابلیت هایی باشد که در زمان خرید مورد توجه قرار گیرد. برای مثال، برخی از انواع کولرهای آبی پرتابل دارای پایه و چرخ هایی هستند که علاوه بر افزایش زیبایی ظاهری سیستم، آن ها را برای حرکت دادن در اقسی نقاط خانه مجهز ساخته است. برخی از انواع پایه ها قابلیت جداسازی و نصب دارند و به سلیقه مشتری طراحی شده اند.
  • برخی از انواع مدل های کولر آبی پرتابل می توانند بدون آب نیز کار کنند. عملکرد این سیستم ها در حالت بدون آب دقیقا مشابه با پنکه خواهد بود.
  • استفاده از پدهای خنک کننده سلولزی به عنوان واسط های تبخیری در کولرهای پرتابل می تواند علاوه بر افزایش قابل ملاحظه راندمان خنک سازی، از بروز قارچ و آلاینده در داخل کولر نیز پیشگیری کرده، بوی نامطبوع کولرهای آبی را از بین ببرد.
  • نحوه گردش هوا در انواع مختلف کولرهای آبی رومیزی متفاوت است. انتخاب انواعی از این سیستم ها که بتوانند جریان هوای خروجی خنک شده را به صورت ۴ جهته گردش دهند می تواند راندمان خنک سازی را ارتقا داده و سریع تر محیط را به دمای دلخواه برساند.
  • نکته مهم دیگری که می توانید مد نظر قرار دهید، سیستم کنترلی کولر آبی رومیزی است. قابلیت استفاده از ریموت کنترل از جمله مهم ترنی فاکتورهای مربوطه است. هم چنین، تعداد پارامترهای کنترلی یا نوع پنل کولر (LED یا …) نیز می تواند حائز اهمیت باشد.
کولر آبی رومیزی
کولر آبی رومیزی
  • گارانتی و خدمات پس از فروش را نیز دست کم نگیرید. سیستم هایی که توسط کمپانی های معتبر ساخته و ارائه شده اند، غالبا دارای طرح های تضمینی مناسبی هستند که می تواند مرغوبیت و کیفیت کالا را ضمانت کند.
ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *