روش های رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

کربنات و سولفات کلسیم و منیزیمی که در جداره داخلی لوله های مبدل حرارتی آبگرمکن باقی می ماند رسوب گفته می شود. این رسوب، علت اصلی بیش از نیمی از اختلالاتی است که در عملکرد آبگرمکن دیواری تان مشاهده می کنید. طبیعت آبی که مورد استفاده قرار می گیرد، و املاحی که به صورت طبیعی در داخل آب وجود دارد رسوب گیری را ناگزیر ساخته است. از این رو، رسوب زدایی آبگرمکن دیواری می تواند در صورت گرفتگی لوله ها یه به صورت دوره ای عملکرد سیستم را بهبود بخشد.

لزوم رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

رسوب نمک های کلسیم و سدیم در جداره داخلی لوله ها سبب کاهش ریت انتقال حرارت در مبدل های حرارتی و در نتیجه کاهش محسوس دمای جریان آب داغ دریافتی از آبگرمکن می شود. این در حالی است که در صورت بالا رفتن زمان رسوب زدایی آبگرمکن دیواری، امکان انسداد لوله ها (به ویژه در نقاط گرم آن) و اختلال در سیکل گرمایشی وجود دارد. البته عواملی همچون:

  • سختی آب
  • و درجه حرارت

می توانند میزان رسوب گیری لوله ها را افزایش دهند. به عنوان مثال، در نقاطی از لوله های مبدل حرارتی که در بالای شمعک قرار گرفته اند، به دلیل بالا بودن میانگین درجه حرارت، همواره میزان رسوب بالاتر و ضخیم تر از سایر بخش های لوله است. همچنین، در مناطقی از کشور که سختی آب بالاست، شاهد گرفتگی بیشتری در لوله های انتقال آب خواهیم بود.

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری
رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

پایین بودن ریت انتقال حرارت در حالی که انرژی مصرفی توسط سیستم بالا است، می تواند علاوه بر تحمیل هزینه های عملکردی مضاعف، عمر مفید آبگرمکن دیواری را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از این رو، رسوب زدایی آبگرمکن های دیواری به هنگام افزایش رسوبات امری ضروری است. البته، کارشناسان فنی سرویس، تمیزکاری و رسوب زدایی دوره ای (در حدود هر یک سال) را بهترین گزینه برای نگهداری از سیستم های گرمایشی آبی معرفی می کنند.

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

رسوب زدایی آبگرمکن های دیواری در حالت کلی از طریق عبور جریان آب از داخل لوله ها صورت می گیرد. این جریان آب می تواند به صورت خالص یا حاوی درصدی اسید باشد تا بتواند بهتر و سریع تر رسوب زدایی را انجام دهد. اسیدهایی از قبیل اسید کلریدریک (HCl) یا جوهرنمک ۲۰ درصد، از جمله موادی هستند که می توان خریداری کرده و برای رسوب زدایی آبگرمکن های دیورای استفاده نمود. همچنین، درجه حرارت آب نیز می تواند حائز اهمیت باشد. هرچه آب مورد استفاده برای رسوب زدایی لوله های مبدل حرارتی داغ تر باشد، سریع تر می تواند رسوبات را جدا کرده و زدایش نماید.

مراحل رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

۱) اولین مرحله، قطع جریان برق و خاموش کردن آبگرمکن است.

بدین منظور، پس از خاموش کردن آبگرمکن از کلید روی دستگاه، مطمئن شوید که دستگاه خاموش شده و مبدل و … خنک شده اند.

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری
رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

شیر مربوط به وردی جریان گاز شهری را نیز ببندید.

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری
رسوب زدایی آبگرمکن دیواری
رسوب زدایی آبگرمکن دیواری
رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

۲) مرحله دوم، بستن شیرهای ورودی آب است.

به منظور بستن شیرهای آب ورودی به سیستم باید تمامی ولوها و لوله های پشت آبگرمکن را بسته باشد تا هیچگونه جریان آبی وارد سیستم آبگرمکن و مبدل نشود.

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری
رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

۳) آبگرمکن یا بسته به نوع آبگرمکن مورد استفاده درب آن را به روش زیر از دیوار جدا کرده و پایین بیاورید:

دسته پلاستیکی یا تجهیزات کنترلی تعبیه شده روی قاب آبگرمکن را باز کرده و خارج کنید.

مهره های لوله های آب سرد و گرم را باز نمایید.

مهره سر شیلنگی گاز متصل به رگولاتور گاز آبگرمکن را باز کنید.

دودکش را از آبگرمکن جدا کنید.

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری
رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

درب آبگرمکن یا در صورت نیاز کل سیستم را با فشار از دیوار جدا کنید.

 

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری
رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

۴) آب داخل لوله های مبدل حرارتی را خارج کنید.

بدین منظور لازم است تمامی شیرهای آب گرم ورودی و خروجی را باز کرده و با استفاده از دمیدن یا جریان هوا آب گرم احتمال موجود در لوله ها را تخلیه کنید.

 

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری
رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

۵) رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

به منظور رسوب زدایی لازم است جریان آب (که می تواند حاوی مواد رسوب زایی مثل اسیدها و … نیز باشد) را به داخل لوله های رسوب گرفته مبدل حرارتی آبگرمکن دیواری هدایت کنید. این کار به روش زیر امکان پذیر است

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری به روش ثقلی

این روش که نیازی به ابزار و تجهیزات خاص و چندانی ندارد می تواند با استفاده از دو لوله انجام می شود. یکی از لوله ها دارای قطر نرمال و دیگری با قطر کمتر و از نوع PP خواهد بود. ارتفاع لوله PP در حدود ۱ متر بالاتر از سطح مبدل حرارتی قرار گرفته و در بالای آن نیز یم قیف قرار داده می شود. با افزودن اندکی محلول اسیدی از داخل قیف به سیستم، رسوبات از جداره ها جدا شده و به داخل ظرفی که در خروجی شیلنگ قرار داده شده است ریخته می شود. در صورت تکرار این عمل به صورت یک سیکل، می توان رسوب زدایی را تا حد قابل ملاحظه ای انجام داد.

 

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری
رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری با استفاده از پمپ

اساس این روش نیز دقیقا مشابه با روش ثقلی است. با این تفاوت که در این روش برای هدایت جریان آب و اسید به داخل لوله های مبدل حرارتی از پمپ استفاده می شود. ورودی پمپ اسید شویی در داخل ظرف حاوی سیال قرار گرفته، خروجی آن نیز به لوله های مبدل حرارتی اتصال می یابد. بدین ترتیب، جریان سیال حاوی اسید به صورت یک سیکل در لوله ها جریان یافته و عمل رسوبزدایی صورت می گیرد.

 

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری
رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری با استفاده از دستگاه رسوب زدا

دستگاه های رسوب زدا عملکردی نوین از دو روش بالا هستند که به صورت مکانیکال عمل رسوبزدایی آبگرمکن های دیواری را انجام می دهند. بسیار ساده، با اتصال دو لوله ورودی و خروجی این دستگاه ها به دو سر لوله های مبدل حرارتی، سیکل جریان سیال رسوبزدا صورت گرفته و تمامی رسوبات با حداکثر کارایی زدایش می شوند.

نکات ایمنی رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

استفاده از دستکش، عینک و سایر موارد ایمنی از این دست به ویژه در صورت استفاده از اسید ضروری است.

جهت نگهداری و استفاده از اسید از ظروف پلاستیکی مناسب استفاده نمایید.

در صورت استفاده از روش های دوم و سوم، به دلیل الکترومکانیکی بودن سیستم ها، از صحت اتصالات و محل قرارگیری پمپ و دستگاه اسید پاش اطمینان حاصل کنید.

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

One thought on “روش های رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

  1. مفتاحی میگوید:

    با سلام و خسته نباشید
    توضیحاتتون کامل و مفید بود فقط بنظرم کسری کوچکی داره اونم اینه که در روش ثقلی مدت زمانی که جوهر نمک باید داخل لوله ها باشد رو ذکر نکردید.
    خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *