مبانی تعمیر کولر گازی اعم از معرفی سیکل تبرید، اجزای سازنده و عیب یابی

کولرهای گازی از جمله سیستم های تهویه مطبوع پرکاربرد و کارآمد در سراسر جهان هستند که با استفاده از رطوبت موجود در جریان هوا کار می‌کنند. از این رو، بهترین گزینه برای سرمایش (و حتی در سیستم های معکوس گرمایش) در شرایط اقلیمی شرجی و مرطوب هستند. مبحث امروز ابزاره در مورد مبانی تعمیر کولر گازی بوده، و بر آنیم تا در خلال معرفی اجزای سازنده این سیستم ها، اطلاعاتی مختصر در مورد نحوه عملکرد اجزای سازنده کولرهای گازی اسپلیت در اختیار علاقه مندان قرار دهیم تا در صورت نیاز به عیب یابی و تعمیر کولر گازی بتوانید از منوآل های ارائه شده توسط کمپانی مورد نظر بهره مند شوید.

 

گام اول، آشنایی با نحوه عملکرد کولر گازی

متداول ترین نوع کولرهای گازی کولرهای اسپلیت (Split Air Conditioner) هستند. این نسل از سیستم های تهویه مطبوع از دو یونیت داخلی یا اپراتور (Operator) و یونیت خارجی یا کندانسور (Condenser) تشکیل شده اند. در این سیستم ها از سیال مبرد برای خنک سازی استفاده می شود.

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

سیکل تبرید در کولرهای گازی

گاز خنک کننده با استفاده از کمپرسور (که در یونیت خارجی تعبیه شده است) متراکم شده، به سمت کندانسور هدایت می گردد. گرمای گاز در کندانسور گرفته شده و به مایع تبدیل می گردد. این مایع از کندانسور خارج شده و در خلال عبور از لوله مویی یا شیر انبساط، دچار افت فشار شدید می گردد و دچار حالت دوفازی (مایع و گاز) می گردد. با هدایت به سمت اپراتور (تبخیر کننده)، تحت تاثیر دمای محیط تبخیر شده و با تبدیل شدن به گاز، سرمای خود را به محیط یا همان لوله های اپراتور می بخشد.

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

جریان هوای موجود در اتاق، توسط فن داخلی (Indoor Fan) از یک سمت یونیت داخلی وارد شده، طی عبور از میان لوله های اپراتور خنک شده، از سمت دیگر یونیت به محیط انتقال داده می شود. سیکل فوق با مکش مبرد به داخل کمپرسور مجددا اجرا شده و به این ترتیب خنک سازی جریان هوای محیط صورت می گیرد

در صورتی که با استفاده از یک شیر چهار طرفه، سیکل بالا تغییر کرده و گاز سرد کننده گرمایش یافته در کمپرسور به صورت مستقیم وارد اپراتور گردد، گرمایش لوله های اپراتور و جریان هوای محیط را شاهد خواهیم بود.

 

گام دوم، شناخت اجزای سازنده کولر گازی

کولرهای گازی نیز همانند سایز تجهیزات الکترومکانیکی از اجزای مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده اند که قبل از پرداختن به مبحث تعمیر کولر گازی لازم است با تمامی آن ها و همچنین نحوه عملکرد هرکدام آشنا شوید.

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

۱) اجزای مکانیکی کولر گازی

کمپرسور (Compressor)

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

کمپرسور کولرهای گازی عموماً با استفاده از دو مکانیسم عمل می کند. برخی از کمپرسورها دارای میل لنگ و پیستون هستند و روتور با استفاده از حرکت پیستون عمل می کند. اما در برخی از کمپرسورها، روتور به واسطه فرم خاصی که دارد به حالت دورانی عمل کرده و گاز را به داخل سیستم می مکد.

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

در حالت کلی می توان انواع کمپرسورهای کولر گازی اسپلیت را به شرح زیر عنوان کرد:

۱) کمپرسورهای پیستونی (دارای عملکردی مشابه با سیستم سیلندر پیستون)

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

۲) کمپرسورهای روتاری یا دوار (با گردش ۳۶۰ درجه ای تیغه ها)

۳) و کمپرسورهای اسکرول (که با استفاده از دو قطعه حلزونی ثابت و متحرک گاز را کمپرس می کنند)

کمپرسورهای روتاری نسبت به سیستم های پیستونی دارای راندمان عملکرد فوق العاده بالایی بوده و تولید نویز و مصرف برق پایین تری نیز دارند. از این رو، استفاده از این کمپرسورها بسیار مورد توجه است. این در حالی است که کمپرسورهای اسکرول نیز بیشتر برای ظرفیت های بالای کولر گازی مناسب هستند.

پروانه یا فن (Fan)

عموماً دو پروانه در سیستم های تهویه مطبوع اسپلیت تعبیه می شود. یکی برای مکش جریان هوا از مجرای ورودی، و انتقال آن به کندانسور است. و دیگری  که به قسمت جلوی موتور کولر متصل است، با مکش جریان هوا از مجرای ورودی و انتقال آن به اپراتور، سبب خنک سازی محیط می گردد.

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

کندانسور (Condenser) یا رادیاتور

کندانسورها یا تقطیر کننده ها، مجموعه ای لوله های مسی و صفحه های مشبک آلومینیومی با طراحی خاص هستند که در بخش خارجی (Outdoor Unit) دستگاه تعبیه می شوند و وظیفه آن ها، جذب حرارت گاز مبرد در حالت سرمایش یا دفع سرمای آن در حالت گرمایش است.

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

اوپراتور (Operator)

اوپراتورها یا تبخیر کننده ها (Evaporators)، نیز همانند کندانسورها از مجموه ای شامل لوله های مسی و صفحات مشبک آلومینیومی تشکیل شده اند. 

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

این سیستم، در یونیت داخلی کولر گازی اسپلیت نصب شده و خنک سازی در حالت سرمایش، و دفع گرما در حالت گرمایش را بر عهده دارد. به عبارتی، جریان هوای اتاق از مجاری بالای یونیت داخلی وارد اپراتور یا تبخیر کننده شده، پس از سرمایش یا گرمایش، از یونیت خارج و به محیط اتاق منتقل می گردد.

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

شیر انبساط (Thermal Expansion Valve)

استفاده از شیر انبساط به عنوان یک شیر قطع کن در کولرهای گازی به منظور کنترل جریان مبرد به داخل به داخل اپراتور و در نتیجه، کنترل میزان سوپرهیت شدن خروجی اپراتور صورت می پذیرد. در حقیقت شیرهای انبساط TXV عنصری حیاتی در سیکل تبرید به شمار می آیند.

 

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

۲) اجزای الکتریکی کولر گازی

 • دوشاخه و سیم های رابط
تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی
 • خازن ها
 • رله اورلود (Overload)
 • راه انداز ترموستات
 • کلید فن
 • کلید اصلی کولر گازی
 • و سیستم کنترل از راه دور

 

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

گام سوم، عیب یابی و تعمیر کولر گازی

پس از شناسایی اجزای مکانیکی و الترومکانیکی کولرهای گازی می توان نسبت به تعمیر کولر گازی اقدام نمود. اولین گام عملی می تواند عیب یابی کولرهای گازی باشد. بدین منظور می توان از منوآل ارائه شده توسط کمپانی تولید کننده کمک گرفت.

در سیستم هایی که دارای نمایشگر کد ارور هستند عیب یابی بسیار آسان تر است. کافی است کد مربوطه را از نمایشگر مطالعه کرده، با استفاده از دفترچه راهنمای کد خطاهای سیستم آن را عیب یابی کنید. لیکن در صورتی که این قابلیت را در اختیار ندارید می توانید از جزوات عیب یابی کولر گازی بهره مند شوید. این جزوات شامل عیوب و ایرادهای مهم و احتمالی سیستم ها، دلایل محتمل و همچنین روش های رفع این عیوب هستند.

لیستی از مشکلات و عیوب متداول کولرهای گازی:

 • کولر گازی آبریزی دارد
 • کولر گازی باد گرم تولید می کند
 • کولر گازی روشن نمی شود
 • کولر گازی دارای پرتاب نامتعارف باد است
 • کمپرسور کولرگازی کار نمی کند
 • کولر گازی گاز خالی کرده است
 • کنترل کولرگازی کار نمی کند
 • کولرگازی صدای غیر معمول تولید می کند
 • و …
ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *