راهنمای جامع خرید کولر گازی

هیچ چیز خسته کننده تر و اعصاب خورد کن تر از هوای داغ تابستان نیست. مخصوصا زمانی که خسته و کوفته از سر کار برگشته ایم و رمقی برای جنگ با گرمای طاقت فرسای هوا نداریم. دقیقا در همین لحظات است که دم دست بودن یک عدد ریموت کنترل که بتواند جریان هوای خنک و گوارای کولر گازی را به رویمان روانه کند دلچسب ترین اتفاق می تواند باشد. در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد مردم کشورمان از انواع کولرهای آبی و گازی استفاده می کنند. اما چند درصد از این افراد کولر مورد استفاده شان را هوشمندانه و با تحقیق و دقت خریداری کرده اند؟ اگر با مطالعه راهنمای خرید کولر گازی ، آن هم از نوع جامع و کاملش موافق هستید، در ادامه مقاله با ابزاره همراه باشید.

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

۱) ظرفیت و سایز مورد نیازتان را تخمین بزنید

قبل از اینکه امکانات، آپشن ها یا حتی نوع کولر گازی مورد خریداری را تعیین کنید، ابتدا لازم است در مورد ظرفیت کولر یا قدرت خنک کنندگی آن و البته محل نصب آن تصمیم گیری نمایید. ظرفیت یا قدرت خنک کنندگی کولرهای گازی بر اساس واحد حرارتی بریتانیا BTU (British Thermal Unit) بیان می گردد که به صورت معمول، به ازای هر فوت مکعب از فضای محیط معادل ۲۰BTU است. اما طرف محاسبه ابعاد کف اتاق مورد نظر و ضرب در BTU نمی توان معیار صحیحی از خرید کولر گازی باشد.

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی

فاکتورهای بسیاری از قبیل:

 • شرایط اقلیمی و جغرافیایی
 • میزان نورگیری محیط
 • نوع کاربری محیط
 • میانگین تعداد افراد حاضر در محیط
 • و …

نیز می توانند روی ظرفیت کولرهای گازی تاثیر گذار باشند.

به عنوان مثال، کولر گازی پیشنهادی برای یک ساختمان مسکونی نهایتاً ۱۰۰ متر مربع معادل ۲۴۰۰۰BTU است. اما در صورت آفتابگیر بودن ساختمان، لازم است ظرفیت را ۱۰ درصد افزایش دهید. حال برای ساختمان هایی که به صورت مداوم بیش از دو نفر در محیط حضور دارند، ۶۰۰BTU دیگر نیز بیشتر در نظر بگیرید.

۲) چه مدلی مناسب محیط شماست؟

کولرهای گازی متداولی که در ساختمان های اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند شامل سه مدل کلی می شوند. البته مدل های بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع می توان معرفی نمود که این سه مورد از جمله پرکاربردترین آنها هستند.

کولرهای گازی پنجره ای اغلب به دلیل نصب بسیار ساده و بدون نیاز به سیم کشی یا سوراخ کردن دیوارها و … مورد استقبال قرار می گیرند. اما به ویژه در ابعاد بزرگتر وزن بالا، ایجاد سروصدای شدید و مصرف زیاد انرژی برق می تواند از ایرادات آن ها باشد.

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی
 • کولرهای گازی پرتابل (Portable Air Conditioners)

کولرهای گازی پرتابل معمولا برای مصارف خاص استفاده می شوند. در مکان های عمومی پر رفت و آمد یا برای کسانی که مستاجر هستند، این کولرها می توانند پیشنهاد خوبی باشند. قیمت نسبتاً بالا و مصرف انرژی بالای این نسل از خنک کننده ها از جمله معایب آن ها به شمار می رود.

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی
 • کولرهای گازی اسپلیت (Split Ductless Air Conditioners)

کولرهای گازی اسپلیت در ایران از جمله پرمصرف ترین سیستم های تهویه مطبوع هستند. این سیستم ها از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده اند که با استفاده از لوله های مسی تبادل حرارتی می نمایند. از این رو، نصب آن ها نیاز به یک نصاب ماهر و متخصص دارد. مزایای کولرهای اسپلیت نسبت به سایر انواع کولرهای گازی راندمان عملکرد فوق العاده این سیستم ها، تولید نویز کمتر و البته بهره وری در مصرف انرژی است. از جمله معایب آن ها نیز می توان عدم قابلیت باز کردن آن ها طی فصول سرد را نام برد. البته، برخی از مدل های اسپلیت ها دارای چرخه معکوس هستند و در فصول سرد سال نیز عمل گرمایش را انجام می دهند.

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی

البته برای استفاده از این نوع کولرها لازم است پارامترهای اقلیمی و جغرافیایی و همچنین موقعیت ابعادی ساختمان کاربری را در نظر بگیرید. کولرهای گازی اسپلیت در آب و هواهای خشک کاربرد زیادی ندارند. از طرفی، محدودیت هایی برای نصب دو یونیت وجود دارد که باید قبل از خرید بدان ها توجه فرمایید.

۳) هزینه ها را فراموش نکنید

چیزی در حدود ۴۰ درصد از هزینه های انرژی و جاری ساختمان ها مربوط به سیستم های سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع است. برای کاهش این درصد، این شما و این هم راهنمای خرید کولر گازی ابزاره:

 • حتما ظرفیت مناسبی از کولر گازی را انتخاب نمایید
 • برچسب های انرژی (Star Rating) را مطالعه فرمایید. فایشنسی بالاتر در خلال مصرف انرژی کمتر می تواند تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های جاری داشته باشد.
 • توجه به برندها می تواند مهم باشد. برندهای معتبر شاید در ابتدای امر هزینه بالاتری را تحمیل کنند، اما در درار مدت از نظر اقتصادی مقرون به صرفه ترند.
 • مباحث گارانتی و خدمات پس از فروش را دست کم نگیرید. برای مثال، سعی کنید ضمانت نامه معتبر آن هم از تاریخ نصب کولر گازی از فروشنده دریافت نمایید.
راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی

۴) کولر باید زیبا باشد!

مسلما زیبایی کولر گازی نیز از جمله فاکتورهایی است که هنگام خرید توجه شما را جلب خواهد کرد. بدین منظور بهتر است از کولرهایی که دارای پنل های زیبایی هستند شروع کنید. طبیعتاً کمپانی های مطرح و برندهای معتبر در طراحی بهتر از سایر مارک ها هستند. پس جنبه زیبایی کولرها را دست کم نگیرید. در مورد رنگ کولرها، یا نوع پانل و آپشن های فیزیکی شان نیز می توانید بر اساس دکوراسیون منزل یا محل کارتان تصمیم گیری نمایید.

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی

۵) از مشخصات فنی کولرهای گازی غافل نشوید

مشخصات فنی یک سیستم الکترومکانیکی از جمله مهم ترین فاکتورهایی است که باید هنگام خرید مورد توجه قرار گیرد. نوع اجزای سازنده مورد استفاده در سیستم، نحوه طراحی و خروجی ای که حاصل شده است، همه و همه می توانند در انتخاب ما تاثیرگذار باشند. برخی از مهم ترین این فاکتورها عبارتند از:

 • کمپرسور

کمپرسورهای کولرهای گازی در سه نوع به صورت جدول زیر طبقه بندی می شوند.
کمپرسورها، سیستم هایی هستند که با کمپرس یا فشرده سازی گاز، فشار آن را افزایش می دهند. یکی از مهم ترین اجزای کولرهای گازی که مکانیسم سرمایش را هدایت می کند، همین کمپرسورها هستند. کمپرسورهای اسکرول بهترین عملکرد را از لحاظ مشخصه مصرف برق دارند. البته در کولرهای گازی امروزی، نوع روتاری در عین عملکرد مطلوب تر کمپرسورهای اسکرول کاربرد بیشتری دارد.

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی

سیستم های اینورتر در حقیقت سیستم های دورمتغیر هستند. کمپرسورهای معمول به صورت روشن و خاموش (On / Off) کار می کنند در حالی که می توان با افزون یک برد الکترونیکی به کمپرسور آن را اینورتر و دور متغیر کرد. چنانچه می دانید، استارت سیستم انرژی برق زیادی را مصرف می کند. بنابراین با اینورتر شدن سیستم، و حذف حالت استارت و استاپ مداوم، به میزان قابل ملاحظه ای در مصرف برق و هزینه های جاری صرفه جویی می گردد.

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی

میزان بهره وری انرژی کولرهای اینورتر تا حدود ۶۰ درصد گزارش شده است.

 • چرخه معکوس (Reverse-cycle) یا صرفاً سرمایش (Cooling-only)

سیستم های دارای چرخه معکوس می توانند علاوه بر خنک سازی در فصول گرم، به عنوان سیستم حرارتی در زمستان ها نیز مورد استفاده قرار گیرند. البته معمولاً هزینه های مربوط به انرژی این سیستم ها در ایران بالاست. ولی برای کسانی که نیاز چندانی به سیستم های گرمایشی ندارند و در اقلیم های گرم زندگی می کنند، می تواند انتخاب مناسبی باشد.

 • تولید نویز

شاخص دسی بل dBA (decibels) یکی از مشخصات فنی کولرهای گازی است که میزان نویز یا سروصدای تولیدی توسط کولر را نشان می دهد. سطح نویز یونیت های داخلی برای سرعت های پایین در حدود ۲۰ الی ۳۰ دسی بل، و برای سرعت های بالا در حدود ۴۰ الی ۵۰ دسی بل معرفی شده است. البته یونیت های خارجی طبیعتاً دارای سطح نویز بالاتری خواهند بود.

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی
 • بهره وری انرژی الکتریکی (Energy Efficiency Ratio)

شاخص EER می تواند اطلاعات زیادی را در مورد میزان مصرف انرژی برق کولر گازی مورد خریداری در اختیاریتان قرار دهد. هرچه میزان EER دستگاه بالاتر بادش، خنک کننده بهتری را خواهیم داشت.

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی
 • امکانات هوشمند

در برخی از کولرها آپش ن های مدرنی وجود دارد که می تواند علاوه بر افزایش رفاه حال کاربران، راندمان سیستم را نیز ارتقا داده و هزینه های عملکردی را به حداقل برساند. سنسورهای تششخیص تعداد افراد حاضر در محیط، ترموستات های هوشمند، ریموت کنترل ها، فیلترهای راندمان بالا (High Efficiency) برای تهویه مطبوع بهتر، قابلیت جهت دهی جریان باد، تایمرهای قابل برنامه ریزی (Programmable) و … از این دست امکانات هستند.

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *