علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری تان چیست؟

گرفتن دوش با یک جریان آب پرفشار و داغ می تواند تمام خستگی های روزمره را از بدن بزداید. اما ممکن است شما نیز با مشکل روشن نشدن آبگرمکن در برخی از موارد مواجه شده، و در صدد یافتن علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری بر آمده باشید. تعمیرات آبگرمکن ها معمولا ساده هستند و اغلب کاربران عیب یابی و تعمیر آبگرمکن های دیواری را امری ساده می پندارند که نیازی به پرداخت هزینه چندانی ندارد. بله، شاید در صورت مشخص بودن عیب پکیج مربوطه، رفع و تعمیر آن نیاز به زمان یا حتی تخصص آنچنانی نداشته باشد، اما همین عیب یابی و تشخیص مشکل سیستم، خود می تواند موضوع حساس و گاه پیچیده ای باشد.

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری
علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

در این مقاله بر آنیم تا علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری را مورد بررسی قرار داده، پس از عیب یابی، راهکارهای رفع این مشکل را نیز برای علاقه مندان و کاربران پکیج های دیواری ارائه دهیم.

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

برای اینکه علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری را مورد بررسی قرار داده و رفع عیب نماییم، لازم است ابتدا نوع اختلال به وجود آمده را آنالیز نماییم. روشن نشدن آبگرمکن دیواری می تواند جهات و جنبه های مختلفی داشته باشد. گاه بالکل استارتی در سیستم نمی خورد، اما بعضی وقت ها آبگرمکن در حالت عادی روشن است ولی مشعل نمی تواند روشن شده و عمل گرمایش سیال را انجام دهد. در زیر، سه حالت اصلی روشن نشدن آبگرمکن های دیواری مورد بررسی قرار گرفته است.

 • جرقه نزدن الکترود جرقه زن آبگرمکن دیواری

با وجود اینکه جرقه زن ها سیستم هایی بسیار ساده ای به نظر می رسند اما وظایف مهمی را در آبگرمکن های دیواری ایفا می کنند. این سیستم ها خود دارای پارامترهای استانداردی هستند که عدم رعایت آنها می تواند مانع از ایجاد جرقه و روشن شدن آبگرمکن شود. برای مثال، فاصله استاندارد نوک الکترود از سطح مشعل در حدود ۹ میلیمتر است که در صورت افزایش، سیستم دچار مشکل خواهد شد.

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری
علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

همچنین، وایر و اتصالات آن نیز ممکن است دچار اختلال شده باشند. در صورت قطع شدن وایر یا شل بودن اتصال آن باید آن را وصل نمود. ممکن است نوک الکترود جرقه زن دچار رسوب یا کثیفی شده باشد که در این حالت تنها با تمیز کردن آن آبگرمکن روشن خواهد شد. البته ممکن است قطعات مکانیکی یا الکترومکانیکی جرقه زن نظیر فندک پیزوالکتریک، وایر یا الکترود نیز معیوب باشند که در چنین شرایطی نیز کافی است آن ها را تعویض کنید.

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری
علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

این عیب بدین صورت اتفاق می افتد که با فشار دادن ولوم، گاز خارج شده و جرقه زن آبگرمکن عمل می نماید. اما مشعل روشن نشده یا بلافاصله خاموش می گردد. روشن نشدن شمعک می تواند ناشی از گرفتگی مجرای نازل شمعک، گرفتگی صافی شمعک یا بسته بودن شیر پروانه ای باشد. هرکدام از این موارد به سهولت قابل رفع هستند. البته برای رسوب زدایی و تمیزکاری نازل شمعک نباید از سوزن و … استفاده کرد چرا که قطر این نازل طبیعتا بسیار ریز است و عدم دقت می تواند سبب خرابی آن گردد. اما در صورتی که شمعک روشن می شود، ولی پس از رها کردن ولوم مجددا خاموش می گردد و روشن نمی ماند، لازم است موارد بخصوصی بررسی شوند.

دلایل روشن نشدن شمعک آبگرمکن دیواری

۱)      اولین جزء مورد بررسی ترموکوپل است. ایراد ترموکوپل با استفاده از دست یا چشم بسیار محسوس است و می توانید در صورت معیوب بودن یا مشاهده پارگی در نوک آن، تعویضش کنید.

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری
علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

۲)      سنسور جوش در بالای دست چپ آبگرمکن قرار گرفته است که دو رشته سیم بدان وصل است. سیم های مربوطه را از سنسور جدا کرده و اتصال کوتاه کنید. در صورتی که سیستم عمل کند، سنسور جوش سوخته است و نیاز به تعویض دارد.

۳)      سنسور دود را چک کنید. این سنسور در صورت گرفتگی دودکش یا عدم تهویه مناسب سیستم به هر دلیلی، جریان کل آبگرمکن را قطع می نماید. در صورتی که موقتاً (هرگز آن را برای همیشه یکسره نکنید) آن را اتصال کوتاه کنید می توانید به این مشکل پی برده و آن را برطرف سازید.

۴)      بوبین آبگرمکن را تست کنید. برای این منظور، نوک ترموکوپل را با استفاده از یک فندک گرم کنید. سپس شیر گاز را در حالت جرقه قرار داده و با فشار آن حدود ۲ دقیقه آتش را روشن نگه دارید. اگر پس از رها کردن ولوم صدایی از شیر گاز شنیده شود (صدایی مانند ترق) بوبین و ترموکوپل سالم هستند.

 • روشن نشدن مشعل آبگرمکن

در نهایت مشکل دیگری که می تواند در بررسی علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری مورد بررسی قرار گیرد، روشن نشدن مشعل است. این عیب بدین صورت پیش می آید که عملا آبگرمکن و در حقیقت شمعک آن روشن است، لیکن با باز کردن آب گرم مشعل روشن نمی شود. در چنین شرایطی احتمال اینکه مبدل نیاز به رسوب زدایی دارد وجود دارد. اما غالباً علت اصلی این اتفاق فرسوده شدن واشر لاستیکی دیافراگم آبگرمکن می باشد.

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری
علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

برای اینکه واشر پاره یا فرسوده شده دیافراگم را تعویض نمایید لازم است طبق مراحل زیر عمل کنید:

مراحل تعویض واشر پلاستیکی دیافراگم

 1. شیرهای ورودی گاز و آب سرد را ببندید.
 2. تمامی اتصالات مربوطه از قبیل لوله های مسی، شیلنگ های پرسی و گاز و … را از آبگرمکن جدا نمایید.
 3. در صورت مبتدی بودن ابتدا لازم است آبگرمکن را از دیوار جدا کرده و روی زمین قرار دهید.
 4. با استفاده از پیچ گوشی چهارسوی مناسب پیچ های کاربراتور را باز کنید.
 5. واشر قدیمی کاربراتور را با واشر جدید جایگزین نمایید.
 6. کاربراتور، پیچ ها، اتصالات و … را درست مثل قبل جا زده و آبگرمکن را در محل خود نصب نمایید.
علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری
علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

سایر احتمالات

البته ممکن است مشکلات و عیوب دیگری نیز علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری در زمان باز بودن جریان آب گرم باشد. برخی از این دلایل و راهکارهای برطرف سازی آن ها عبارتند از:

 • قطع بودن گاز ساختمان، که می توان به سهولت بررسی کرده و برطرف نمود.
 • بسته بودن شیر ربع گرد گاز، که باید چک شده و باز شود.
 • گرفتگی صافی آب و یا شیپوره رگولاتور آب، که در این حالت می توان آن را تمیز نمود.
 • معیوب بودن دیافراگم رگولاتور آب، که باید تعویض گردد.
 • گرفتگی لوله مبدل گرمایی، لوله دیافراگم، شیر احتراق آهسته و … که هرکدام باید به صورت مجزا بررسی شده و در صورت گرفتگی رفع گردند.

 

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

One thought on “علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری تان چیست؟

 1. آرش میگوید:

  سلام
  من آبگرمکن B3115 بوتان دارم. فشار آب مدتیه که کم شده بود و چند روزه دیگه آبگرمکن روشن نمیشه… میتونید راهنمایی کنید چطور میشه حلش کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *