خودتان دست به کار تعمیر پکیج تان شوید

اگر فقط کمی علاقه و استعداد فنی در خود سراغ دارید می توانید تعمیر پکیج منزل‌تان را خود به عهده بگیرید. پکیج ها سیستم هایی برای تامین آب گرم مورد نیاز برای مصارف خانگی هستند که امروزه تقریبا در غالب ساختمان های مسکونی اجرا می شوند. در حالت کلی، پکیج تمامی قابلیت های یک موتور خانه تکمیل را دارد، در حالی که می‌تواند در یک کابینت جای گیرد. وجه تسمیه این سیستم های الکترومکانیکی نیز دقیقاً به همین علت می باشد. از طرفی، علاوه بر مزایای ابعادی می توان به موارد دیگری نیز اشاره نمود:

 • قابلیت تهیه آب گرم به صورت دائم
 • هزینه اجرا و راه اندازی با مراتب پایین تر نسبت به موتور خانه
 • اشغال فضای کمتر و وزن پایین تر برای حمل، نصب و تعمیرات
 • بهره وری در مصرف گاز در کنار راندمان بالاتر
 • حذف تاسیسات گرمایشی جانبی و در خلال آن کاهش هزینه های مربوطه
 • استقلال هر واحد در تعیین درجه حرارت مطلوب
 • و …

از این رو تعمیر پکیج های مورد نظر می تواند موضوع مورد علاقه و مفید برای بسیاری از کاربران این سیستم ها باشد. در ادامه می توانید مطالبی را به اختصار در باب تعمیر پکیج مطالعه فرمایید.

انواع پیکج

قبل از پرداختن به مقوله اصلی مان که تعمیر پیکج است، بهتر است ابتدا با انواه پکیج های مورد استفاده در ساختمان ها آشنا شویم:

 1. انواع پکیج از نظر نصب

 • پکیج دیواری
 • پکیج زمینی
تعمیر پکیج
تعمیر پکیج
 1. انواع پکیج از نظر فن (مکانیسم خروج دود)

 • پکیج فن دار
 • پکیج بدون فن
تعمیر پکیج
تعمیر پکیج
 1. انواع پکیج از نظر مبدل

 • پکیج دو مبدل
 • پکیج تک مبدل
تعمیر پکیج
تعمیر پکیج
 1. انواع پکیج از نظر مخزن

 • پکیج بدون مخزن (فوری)
 • پکیج مخزن دار
تعمیر پکیج
تعمیر پکیج
 1. انواع پکیج از نظر مشعل

 • پکیج با مشعل دارای فن دمنده
 • پکیج با مشعل اتمسفریک
تعمیر پکیج
تعمیر پکیج

تمامی انواع پکیج ها علاوه بر اجزای آپشنالی که ذکر گردید، دارای یک سری اجزا و تجهیزات ثابت نیز هستند که شناخت نحوه عملکرد و ویژگی های آن ها از ملزومات تعمیز پکیج به شمار می رود. لیکن با توجه به محدودیت این مبحث از پرداختن به اجزای سازنده پکیج ها می پرهیزیم.

عیب یابی پکیج ها

نکته مهم در تعمیرات پکیج ها پس از شناخت انواع و اجزای این سیستم ها، توانایی عیب یابی آن ها است. برخی از پکیج ها مجهز به سیستم های عیب یاب پیشرفته و هوشمند هستند که در صورت بروز مشکل کد مربوط به اختلال به صورت چشمک زن روی نمایشگر پکیج نمایش داده می شود. بدیهی است تعمیر پکیج های دارای عیب یاب هوشمند ساده تر و سریع تر از سیستم های سنتی و معمولی است. در حالت کلی می توان عیوب و ایرادهای انواه پکیج ها را به چهار دسته کلی طبقه بندی نمود:

 1. ایرادها و عیوبی که برای برطرف کردن آن ها نیاز به ری استارت (On / Off) کردن پکیج وجود دارد.
 2. ایرادهایی که تا زمان بر طرف سازی شان دستگاه عملاً از کار افتاده و قادر به عملکرد نیست.
 3. عیوبی که سنن خاموش شدن دستگاه نمی شوند اما عملکرد سیستم را دچار اختلال کرده اند.
 4. و در نهایت، عیوبی که برای رفع آن ها نیاز به ریست (RESET) کردن سیستم وجود دارد.

تعمیر پکیج

بیش از ۷۵ برند و بالغ بر ۲۰۰ مدل پکیج در کشورمان ایران مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو پر واضح است که شناسایی خطاها، کدها و روش های رفع آن ها در انواع مختلف از این پکیج ها بسیار تخصصی و زمان بر بوده و عملاً از حوصله این مقاله خارج است. اما می توان با بررسی کد ارور نمایش داده شده در سیستم به سهولت به کاتالوگ ارائه شده توسط سازنده دستگاه مراجعه کرده، نسبت به رفع ایرادات سیستم اقدام نمود.

برخی اختلالات احتمالی و روش های رفع و تعمیر آن ها در ذیل به صورت کاملا اختصاری آورده شده است.

 • تعمیر ایراد مشعل

در صورت بروز نوسانات در فشار آب، جریان برق یا جریان گاز ورودی به دستگاه، امکان اختلال در عملکرد مشعل وجود دارد. بدین منظور لازم است نوسانات با استفاده از واتر پمپ یا محافظ های الکتریکی برطرف گردند. همچنین در صورت ایراد در شیر گاز می توانید آن را تعویض نمایید. به علاوه، سوئیچ های فشار هوا و سوئیچ جریان آب نیز باید بررسی شده و در صورت ایراد تعویض شوند.

انفجاری روشن شدن مشعل یا روشن و خاموش شدن مداوم آن نیز از جمله مواردی است که نیاز به تعمیر دارد. برای رفع این ایراد، فاصله الکترود از جرقه زن، میزان فشار مود در سیستم، صحت الکترود جرقه زن، تعداد و ظرفیت ایده آل رادیاتورها، و میزان گردش آب در سیستم را چک و در صورت عدم تطابق با نیاز سیستم رفع ایراد نمایید.

تعمیر پکیج
تعمیر پکیج
 • تعمیر پمپ پکیج

قطعی جریان برق ورودی به سیستم، اتصالات در سیم کشی داخلی، عدم اتصال پمپ به خروجی جریان برق یا نقص در شیر گاز می تواند مانع عملکرد صحیح پمپ پکیج گردد. از این رو در صورت مشاهده غیر فعال شدن پمپ، موارد مذکور را چک کنید. البته امکان سوختن پمپ نیز وجود دارد که در این صورت نیاز است پمپ را کلاً تعویض نمایید.

تعمیر پکیج
تعمیر پکیج

در برخی از حالات ممکن است آب تولیدی توسط پکیج به اندازه مطلوب یا درجه حرارت تعیین شده توسط سیستم گرمایش نشود. دلایل این امر می تواند خرابی سنسور دستگاه، ایراد در کنترل کننده، یا نقص در شیر گاز باشد. که در این حالت لازم است تعویض شوند. از طرفی، تجمع رسوبات در مبدل یکی از دلایل اصلی عدم گرمایش در پکیج ها است که باید مبدل را رسوب زدایی نمایید.

همچنین، مسدود بودن دودکش، ایراد در سوئیچ فشار هوا، سیم کشی های سیستم، و الکترود جرقه زن نیز باید مورد بررسی قرار گیرد تا ایرادات احتمالی جرقه زن رفع گردد. مسدود بودن شیر گاز ورودی، کم بودن بیش از حد فشار در کل سیستم، و وجود هوا در لوله گاز نیز می تواند از دلایلی باشد که حتی در صورت عملکرد جرقه زن، از عملکرد دستگاه و بروز شعله ممانعت می کند.

البته تعمیرات انواع پکیج ها همان طور که عنوان نیز گردید دارای پارامترهای زیادی بوده و در شرایط خاص و ایرادهای فنی ویژه نیاز به تعمیرکاران زبده و متخصص دارد. از طرفی، برهخی از ایرادات پکیج ها از طریق تعمیرات قابل حل نبوده و نیاز به تعویض پکیج وجود خواهد داشت. از ای رو، در صورتی که با ایرادات کلی و فنی در سیستم پکیج خود مواجد شدید، بهتر است قبل از اقدام به تعمیر یا تعویض از نیروهای متخصص مشاوره بگیرید.

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *