با مراحل نصب اجزای مختلف کولر آبی آشنا شوید

سرمایش تبخیری (Evaporative Cooling) از جمله مهم ترین فرایندهای سرمایشی است که از دیرباز توسط نسل بشر برای خنک سازی محیط زندگی و فعالیت مورد استفاده قرار گرفته است. چنانچه پیشینه و تاریخچه فرایند سرمایش تبخیری را مطالعه کنیم، شاهد استفاده بشر از این مکانیسم در سال های بسیار دوری خواهیم بود که از تصور خارج است. هم اکنون نیز اگر دوری در شهر بزنید و نگاهی به پشت بام‌های ساختمان‌های کوچک و بزرگ بیاندازید، به ویژه در شهرهای گرم و خشک می توانید آمار بالای استفاده از کولرهای تبخیری یا آبی را در این شهرها مشاهده کنید. از همین رو، در ادامه این مطلب با آموزش نصب کولر آبی آشنا خواهید شد.

نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا و کانادا نیز استفاده از کولرهای تبخیری به صورت گسترده ای در حال اجرا است. دلیل این حجم از استقبال نیز می تواند:

 • سادگی و ابتدایی بودن مکانیسم عملکرد کولرهای آبی و سیستم ساده این کولرها
 • هزینه های خرید و تعمیرات پایین
 • و سهولت در نصب، تعمیرات و نگهداری آن ها باشد.

به عبارتی، مکانیسم خنک سازی و سیستم های مکانیکی و الکترومکانیکی کولرهای آبی به قدری ساده است که در صورت دارا بودن اندکی اطلاعات فنی، خودتان می توانید نسبت به نصب و گاه تعمیرات آن ها اقدام نمایید. از این رو، مقاله زیر تحت عنوان آموزش نصب کولر آبی تقدیم علاقه مندان می گردد.

آموزش نصب کولر آبی

در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد سیستم های خنک کننده مورد استفاده در کشورمان را کولرهای آبی تشکیل داده اند. از این رو، آشنایی با نحوه نصب این سیستم ها می تواند شایان توجه باشد. در حالت کلی، راهنمای نصب کولر آبی شامل موراد زیر می گردد:

 • نصب سیستم آب رسانی کولر آبی

جهت سرمایش در کولرهای آبی از فرایند تبخیر استفاده می گردد. لذا لازم است قبل از هرچیزی نحوه عملکرد و البته نصب سیستم آبرسانی این کولرها مورد بررسی قرار گیرد. فرایند خنک سازی در کولرهای آبی بدین ترتیب است که جریان آب (شهری) با استفاده از لوله های انتقال آب از شیر فلکه به شناور یا فلوتر انتقال می یابد. این لوله های انتقال آب اغلب با قطر ۶ میلی متری به نظر می‌رسند. استفاده از یک سری فیتینگ‌ها و اتصالات می‌تواند در اتصال پایپ‌ها به کولر و شیر آب شهری متصل سودمند باشد:

 • مغزی برنجی
 • تبدیل برنجی
 • مهره و گلویی برنجی
 • و شیر یک دوم و …

جهت انجام اتصالات کافی است مغزی و شیر یک دوم را با رعایت میزان تفلون جهت آب بندی، به شیر تغذیه آب وصل کنید. استفاده از شیر یک دوم با قطع و وصل کردن جریان آب حاشیه اطیمنان سیستم مورد نصب است. حال، با نصب تبدیل یک دوم به یک چهارم بر سر شیر آب یک دوم، شیلنگ آب رسانی کولر به کمک مهره گلویی و مغزی برنجی به شیر متصل می گردد. شناور یا فلوتر جهت جلوگیری از سرریز کردن آب در تشتک کولر طراحی و تعبیه شده است. به همین منوال فلوتر نیز به سر دیگر شیلنگ یا لوله رابط متصل می گردد.

آموزش نصب کولر آبی
آموزش نصب کولر آبی

لازم است قبل از اعمال تنظیمات از تراز بودن کولر اطمینان حاصل کنید. شیر شناور غالباً به گونه ای نصب می‌گردد که تا حدود یک سانتی متر مانده به سرریز شدن آب تشتک جریان آب را قطع نماید. در صورتی که اتصالات و نصب شناور و سیستم آب رسانی درست صورت گرفته باشد، پس از باز کردن آب نباید نشتی در سیستم مشاهده شود.

آموزش نصب کولر آبی
آموزش نصب کولر آبی

پوشال ها یا پدهای خنک کننده (Cooler Pads) کولرهای آبی از جمله مهم ترین و موثرترین اجزای آن ها هستند. این اجزای در هنگام نصب اولیه اغلب روی سیستم سوار هستند. این پدها در حقیقت سطح تماس بین آب (رطوبت) و جریان هوای گرم را تهیه می کنند. در صورت نیاز به نصب، کافی است از فنرهای مخصوص پوشال ها کمک بگیرید. با یک فشار معمولی می توان این پوشال ها را از سیستم خارج کرده و یا مجددا نصبشان نمود.

آموزش نصب کولر آبی
آموزش نصب کولر آبی
 • نصب الکتروموتور و واترپمپ کولر آبی

آموزش نصب کولر آبی
آموزش نصب کولر آبی

الکتروموتور و فن کولرهای آبی اغلب به صورت از پیش نصب شده بوده و نیاز به دستکاری ندارند. از طرفی، نصب تجهیزان الکترومکانیکی این سیستم ها اغلب نیاز به مهارت و تخصص دارد. اما به منظور راهنمایی کاربرانی که با مشکل نصب الکتروموتور یا فن کولر آبی مواجه هستند مطالبی هرچند کوتاه ارائه می شود. برای نصب واتر پمپ (Water Pump)، کافی است شیلنگ پمپ آب، که آن را به سه راهی متصل می سازد نصب شده و سپس پمپ در داخل کولر با استفاده از نگهدارنده های مخصوص روی بدنه و استراکچر کولر فیکس گردد. اتصال سیم های رابط واتر پمپ به ترمینال مربوطه نیز مرحله آخر نصب واتر پمپ کولر به شمار می رود.

اما در مورد الکتروموتور، نکته مهم در انجام نصب و تنظیمات، بررسی جهت قرارگیری منافذ خنک کننده موتور است. این منافذ حتماً باید به سمت پایین باشند تا از ریزش احتمالی آب روی کولر و سوختن آن جلوگیری نمایند. اکنون کافی است موتور را در جای مخصوص خود نصب کرده و سیم های اتصال آن را به ترمینال وصل نمایید. البته در مورد کولرهای آبی با تسمه و پولی، لازم است قبل از سوار شدن موتور روی کولر، ابتدا تسمه نصب را نصب کنید.

آموزش نصب کولر آبی
آموزش نصب کولر آبی
 • اتصالات الکتریکی و قطعات الکترونیکی

در اغلب مطالب مربوط به راهنمای نصب کولر آبی اطلاعاتی در مورد نصب قطعات الکترونیکی نیامده است. شاید علت عدم نیاز به نصب این قطعات در اغلب کولرهای آبی باشد. چرا که غالباً اجزای الکترونیکی مگر در شرایط حمل ویژه و نیاز به باز شدن نیازی به نصب ندارند. اما در صورت نیاز، نصب این اجزا می تواند از جمله پیچیده ترین بخش های نصابی کولر آبی باشد. کلید کولر آبی دارای سه پل است که به شرح زیر هستند:

 • کلید واترپمپ: معمولا به رنگ آبی بوده و و جهت راه اندازی واتر پمپ و آب رسانی به پوشال ها و پدها است.
 • کلید موتور: که اغلب به رنگ قرمز بوده و الکتروموتور را روشن می کند.
 • و کلید دور تند و دور کند: که با استفاده از آن می توان دور موتور را تنظیم نمود.

کابل های ارتباطی مورد نظر برای اتصالات کولر نیز دارای ۴ رشته سیم مفتولی هستند که هرکدام به صورت مجزا به یکی از سوکت های پشت کلید کولر و سوکت هم نام کولر متصل می شوند. نحوه اتصالات به صورت کامل و واضح در تصویر زیر نمایش داده شده است.

آموزش نصب کولر آبی
آموزش نصب کولر آبی
ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *