نکاتی کاربردی و مفید در رابطه با استفاده از کولرهای آبی

کولر آبی با نام کولر تبخیری و کولر بیابانی نیز شناخته می شود. استفاده از کولر آبی از زمان های قدیم در کشور ما مرسوم بوده است. کولرهای آبی مناسب مناطقی با آب و هوای گرم و خشک هستند. عملیات خنک سازی در کولر آبی از طریق تبخیر آب صورت می گیرد، به همین علت این کولرها باعث تولید هوای مرطوب در محیط می شوند. از مکانیسم کارکرد کولرهای آبی در صنایع بزرگ نیز استفاده می شود. به عنوان مثال برج های خنک کننده که در صنایع شیمیایی کاربرد دارند نیز از تبخیر آب به منظور خنک سازی استفاده می کنند.

در ادامه دانستنی هایی در رابطه با نحوه عملکرد، تاریخچه، ساختار و مزایا و معایب کولر آبی را مطرح می کنیم. اگر قصد خرید کولر آبی را دارید پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را بخوانید.

نکاتی کاربردی و مفید در رابطه با استفاده از کولرهای آبی

کولر آبی
کولر آبی

در مناطق گرم و خشک، خرید، نصب و استفاده از کولر آبی باصرفه تر از کولرهای گازی است. در این شرایط از خاصیت مرطوب کننده این کولرها نیز به خوبی استفاده می شود. در مناطقی با آب و هوای معمولی نیز مکان هایی وجود دارد که کولر آبی در آنها کاربرد دارد. به عنوان مثال کارخانه ها، آشپزخانه های بزرگ صنعتی، خشک شویی ها، گلخانه ها، انبارها، پارکینگ ها و.. مکان هایی هستند که نصب کولرآبی به صرفه است و باعث مطبوع شدن هوای محیط می شود. در مناطق مرطوب و شرجی مثل جنوب کشور، کولر آبی، به عنوان سیستم تهویه مطبوع، مناسب نیست.

تاریخچه کولر آبی

بادگیر یزد
بادگیر یزد

تمدن های مختلف در طول سالیان متمادی روش های هوشمندانه ای برای مبارزه با گرما در منطقه خود ابداع کرده اند. شکل اولیه کولرهای آبی بادگیرها هستند که چندین سال قبل توسط ایرانیان ایجاد شده اند. این بادگیرها در مناطق مرکزی کشور بسیار مورد استفاده بودند و هم اکنون نیز تعداد ۹۰۰۰۰۰۰ بادگیر در کشورمان وجود دارد. مکانیسم عملکرد بادگیرها به این شرح است که:  باد از دریچه های بادگیر که در پشت بام ساختمان ها تعبیه شده، عبور می کنند و سپس با عبور از یک محفظه آبی، وارد محیط می شوند و باعث خنک شدن هوای خانه ها می شوند.

امروزه این بادگیرها تغییر شکل داده و به عنوان کولر آبی در بازار عرضه می شوند. از این رو در مناطق دیگر جهان، کولر آبی را با نام کولر ایرانی نیز می شناسند.

کولرهای آبی در ساختمان برخی از هواپیماها که در اواخر دهه ۱۹۳۰ تولید شدند، به چشم می خورد. در این هواپیماها برای خنک سازی آب موجود در موتور هواپیما، به جای رادیاتور از کولر آبی استفاده می شده است. این سیستم معایبی به همراه خود داشته است. اندازه لوله کشی لازم برای خنک سازی زیاد بوده و نتیجه آن بزرگ تر شدن اندازه هواپیما بوده است. هواپیماهای جنگی برای این که اندازه کوچکی داشته باشند و از دید دشمن دور بمانند نتوانستند از این روش استفاده کنند. برخی از کشورها سیستم خنک سازی با اتیلن گلیکول را جایگزین آن کردند.

جالب است بدانید که قبل از اختراع و تعبیه کولر گازی در اتومبیل ها، کمپانی های خودروسازی مکانیسم کولر آبی را به عنوان لوازم جانبی روی اتومبیل نصب می کردند.

روش کار کولر آبی

علت این که دمای هوا در کنار دریاچه ها خنک تر است، تبخیر آب است که در کولر آبی به کار می رود.
علت این که دمای هوا در کنار دریاچه ها خنک تر است، تبخیر آب است که در کولر آبی نیز به کار می رود.

تبخیر یک واکنش فیزیکی است. در اثر تبخیر آب، هوا و یا هر چیزی که در تماس با آن باشد، سرد می شود. گرمای نهان تبخیر بیانگر مقدار گرمایی است که آب از محیط می گیرد تا تبخیر شود. تفاوت بین دمای حباب تر و دمای حباب خشک بیانگر توانایی هوا برای تبخیر آب و خنک سازی است. اگر دمای حباب خشک و تر با هم برابر باشند، در واقع هوا از رطوبت اشباع شده و تبخیری صورت نمی گیرد. این شرایط در مناطق شرجی رخ می دهد.

ساده ترین مثال خنک سازی در اثر تبخیر عرق کردن است، در معرض گرما بدن عرق را ترشح می کند تا با تبخیر آن، سطح بدن خنک تر شود. میزان خنک سازی به نرخ تبخیر بستگی دارد. در روزهای گرم و مرطوب بدن بیشتر عرق می کند.

خنک سازی با کولر آبی کم هزینه است و در مقایسه با گونه های دیگر سیستم تهویه مطبوع، انرژی کمتری مصرف می کند. از این رو بسیار پرکاربرد است. لازم به ذکر است که مصرف آب در این کولرها بسیار بالاست.

سیستم مستقیم و دو مرحله ای در طراحی کولر آبی

امروزه کولرهای آبی در طرح های مختلف در بازار موجود هستند. در خنک سازی با تبخیر مسقیم، دمای هوا با گرفتن گرمای نهان تبخیر، خنک می شود. در سیستم خنک سازی با تبخیر غیر مستقیم، علاوه بر عملیات تبخیر از یک مبدل حرارتی نیز استفاده می شود. در این شرایط هوای مرطوب در تماس با هوای مطبوع تولیدی، قرار نمی گیرد. این سیستم های خنک سازی دو مرحله ای یا غیر مستقیم، رطوبت نسبی کمتری ایجاد می کنند.

طرز کار کولر آبی دو مرحله ای
طرز کار کولر آبی دو مرحله ای

در کولر های آبی معمول هوای گرم بیرون در تماس با پوشال های خیس قرار گرفته و با بخار کردن آب آن ها سرد می شود. ولی در سیستم دو مرحله ای، هوای گرم ابتدا در تماس با مبدلی قرار می گیرد که در اثر تبخیر سرد شده است و با تبادل گرمایی خنک می شود، در نتیجه مقدار رطوبتی که به خود می گیرد کمتر می شود. کارشناسان می گویند سیستم دو مرحله ای ۲۰ تا %۳۰ رطوبت نسبی کمتری در محیط ایجاد می کند.

پوشال کولر آبی

پوشال کولر آبی
پوشال کولر آبی

پوشال ها می توانند از نوع پشم شیشه، پشم چوب، فیبر،پلاستیک و یا کاغذهای ملامین باشند. پوشال چوبی مقداری از آب را به خود جذب می کند و در مقایسه با پوشال های مصنوعی بهتر عمل می کند. اندازه و ضخامت پوشال یک فاکتور مهم در افزایش بازدهی است. هر چه ضخامت پوشال بیشتر باشد، سطح برخورد بیشتری ایجاد می کند و باعث خنک سازی بیشتر می شود.

مزایا و معایب کولر آبی در نقایسه با کولر گازی

مزایا

  • نصب کم هزینه
  • عملکرد کم هزینه
  • تولید هوای خنک با سرعت بالا

معایب

  • تولید رطوبت نسبی زیاد که باعث خوردگی، کاهش عمر لوازم الکترونیکی، تولید قطرات آب بر روی لوازم خانه و کاهش تبخیر از پوست، ریه ها، بینی و چشم ها می شود.
  • مصرف آب زیاد
  • هزینه نگهداری زیاد ( تمیز کردن رسوب ایجاد شده در کولر و ضدیخ برای جلوگیری از یخ زدن آب در فصل زمستان)
  • ورود گرده، بوی بد و گرد و خاک محیط بیرون به فضای داخل منزل که ممکن است منجر به آسم شود.

 

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *