دانستنی هایی در مورد کولر گازی کم مصرف یا اینورتر

در سالیان اخیر با توجه به گرم شدن بیش از حد هوا در فصل تابستان، استفاده از کولر گازی در کشور ما افزایش یافته است. از طرف دیگر کولر گازی وسیله ای پرمصرف است و باعث افزایش چشم گیر هزینه ی ماهیانه  قبض برق می شود. تا کنون اقدامی برای کاهش قابل توجه در مصرف برق کولرهای گازی انجام نیافته است. با انجام فعالیت هایی همچون انتخاب تکنولوژی صحیح، نصب، تعمیر و نگهداری منظم و عایق کاری ساختمان می توان در مصرف برق صرفه جویی کرد. یکی از شاخص ترین تکنولوژی ها کولر گازی کم مصرف یا همان کولر اینورتر می باشد. این تکنولوژی باعث صرفه جویی ۳۰ تا ۵۰ درصدی در مصرف برق می شود.

در این مطلب دانستنی هایی در مورد ساختار، روش تشخیص و مزایای کولر گازی کم مصرف بیان می شود.

دانستی هایی در مورد کولر گازی کم مصرف یا اینورتر

ساختار کولر گازی کم مصرف یا اینورتر

یک سیستم تهویه هوای مطبوع معمولی وقتی مقدار دمای هوا از مقدار معینی بیشتر شود، شروع به خنک سازی می کند و زمانی که دمای هوا از مقدار معین کمتر شود، شروع به گرمایش می کند. در واقع در این شرایط دور موتور ثابت می ماند و تنظیم دما با روشن و خاموش شدن موتور انجام می گیرد. این فرایند مستلزم صرف انرژی زیاد و هزینه بر است.

در تکنولوژی کولر گازی کم مصرف، کنترل دما با کنترل دور موتور در کمپرسور انجام می شود. در این حالت موتور نیازی به روشن و خاموش شدن ندارد. این تکنولوژی باعث کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی مصرف انرژی می شود.

برای بیان بهتر  ساختار کولر گازی کم مصرف از یک مثال استفاده می کنیم. فردی را در نظر بگیرید که می خواهد یک مسافت معین را طی کند. اگر این شخص شروع به دویدن تند کند، بعد از مدتی مجبور به توقف و استراحت می شود. پس از استراحت نیز دوباره شروع به دویدن سریع می کند و پس از طی مسافتی دوباره خسته می شود و می ایستد. این دویدن سریع و استراحت پی در پی طرز کار کولرهای معمولی است.

کولر گازی کم مصرف
کولر گازی کم مصرف

در مقابل فردی را در نظر بگیرید که با سرعت ثابت و یکنواخت این مسیر را طی می کند. روشن است که شخص دوم انرژی بیشتری را ذخیره کرده و خسته نمی شود. ساختار کولر گازی کم مصرف نیز به این شکل است.

کولر گازی کم مصرف
کولر گازی کم مصرف

تنظیم دور موتور در کولر گازی کم مصرف با روش زیر انجام می گیرد.

دو نوع آهنربا وجود دارد. آهنربای دایمی خود به خود خاصیت آهنربایی دارد و جهت قطب های آن نیز ثابت است و تغییر نمی کند. در مقابل آهنربای الکتریکی با برقراری جریان برق تبدیل به آهنربا می شود و اگر جهت عبور جریان تغییر کند، جای قطب های اهنربا نیز جابجا می شود. در ساختار کولر گازی کم مصرف از آهنربای الکتریکی استفاده می شود. وقتی جهت جریان الکتریکی در آهنربا عوض می شود، ربایش بین قطب های ناهمنام و دافعه بین قطب های همنام باعث تنظیم و تعویض دور موتور می شود.

کولر گازی کم مصرف
کولر گازی کم مصرف

روش تشخیص کولر گازی کم مصرف یا اینورتر

کولر گازی کم مصرف
کولر گازی کم مصرف

با توجه به بازار داغ این کولرها متأسفانه بسیاری از افراد سودجو اقدام به کلاه‌ برداری از مشتریان کرده و کولر گازی‌ های معمولی را به‌جای کولر گازی اینورتر به مشتری می‌ فروشند که علاوه بر کیفیت پایین این کولرها، هزینه بیشتری را نیز از مشتری دریافت می‌ کنند.

  • مطمئن‌ ترین راه خرید از مراکز معتبر و دارای گارانتی معتبر است
  • معمولاً شکل کولرهای اینورتر بسیار شیک و بوده و دارای بسته‌ بندی قابل‌قبول است
  • کولر گازی اینورتر با گاز R410a و کولر گازی معمولی با گاز R22 کار می کند. این اطلاعات روی برچسب دستگاه ثبت‌ می شود. در هنگام خرید حتما اطلاعات روی برچسب دستگاه را مطالعه کنید.
  • یکی دیگر از راه‌ های تشخیص کولر گازی اینورتر آمپر مصرفی پایین این کولرهاست که روی برچسب فنی آن درج می شود. معمولاً کولرهای اینورتر ۱۸ هزار مصرفی معادل ۷ آمپر داشته که در کولر معمولی این مصرف به ۱۰ آمپر هم می‌ رسد.
  • راه آخر تشخیص کولرگازی اینورتر از نحوه آمپر مصرفی آن‌ است. اگر با یک آمپرمتر کلمپ مصرف آمپر آن‌ را اندازه بگیرید مدام در حال تغییر است مثلاً ۶ یا ۵ یا ۳ یا ۷. ولی کولر گازی معمولی یک آمپر ثابت رانشان می‌ دهد مثلاً روی ۱۰ ثابت‌ شده و زیاد بالا پایین نمی‌ شوند.

مزایای کولر گازی کم مصرف یا اینورتر

کولرهای گازی کم مصرف پنج مزیت عمده در مقایسه با کولر های گازی معمولی دارند که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.

۱) سازگاری با محیط زیست

کولر گازی کم مصرف
کولر گازی کم مصرف

کنترل دور موتور در این کولرها باعث مصرف کمتر انرژی می شود و متعاقبا آلودگی زیستی کمتری نیز تولید می شود.

۲) مقرون به صرفه

کولر گازی کم مصرف
کولر گازی کم مصرف

موتور این کولرها در همه اوقات با تمام توان خود کار نمی کند. در دور موتور پایین، انرژی کمتری توسط دستگاه مصرف می شود و درنتیجه هزینه برق مصرفی کاهش می یابد.

۳) عملکرد بی صدا

 

کولر گازی کم مصرف
کولر گازی کم مصرف

موتور این کولر ها به صورت پیوسته روشن و خاموش نمی شود. این حالت باعث عملکرد بی صدا می شود.

۴) طول عمر بیشتر

کولر گازی کم مصرف
کولر گازی کم مصرف

تکنولوژی به کار رفته در این کنوع از کولرها، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، عمر دستگاه را نیز افزایش می دهد.

۵) سرمایش و گرمایش سریع

کولر گازی کم مصرف
کولر گازی کم مصرف

در ابتدای فعالیت، موتور کولر گازی کم مصرف، با توان زیادی شروع به کار می کند تا سریعا دما را به میزان مطلوب برساند. پس از آن دور موتور کاهش می یابد.

 

 

 

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *