بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت کولر های گازی و آبی

یکی از عوامل مهم که در خرید همه لوازم مورد نیاز برای خانواده اهمیت دارد، قیمت آن است. کولرها نیز از این قضیه مستثنی نیستند. یکی از اولین سوال ها که در خرید کولر از فروشنده ها پرسیده می شود، قیمت کولر است. نوع آب و هوای محیط، بازده انرژی، مارک، اندازه و میزان کارایی کولر نیز در این مورد اهمیت زیادی دارد. فاکتورهای متععدی در قیمت کولرهای آبی و گازی تاثیر دارند. در این مطلب چهار مورد از عوامل کلیدی و تاثیرگذار در خرید کولر را مورد بررسی قرار می دهیم.

بررسی فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت کولر ها

قیمت کولر
قیمت کولر

۱) کیفیت کولر

همه مارک های کولر گازی و آبی کیفیت یکسانی ندارند. برخی از مارک ها کولرهایی با کیفیت بالا تولید می کنند. طبیعتا قیمت این کولرها بیشتر از کولرهایی با کیفیت پایین تر است. در حالت کلی مارک کولر های گازی، از نطر قیمت به سه دسته تقسیم می شوند.

گروه اول: مارک های ارزان قیمت

این گروه از مارک های کولر، طول عمر و کارایی کمی دارند و بعد از مدتی نیاز به تعویض شدن پیدا می کنند.

گروه دوم: مارک های با قیمت استاندارد

اکثر کولرهای موجود در بازار از این نوع هستند. این کولرها طول عمر چندساله دارند و بازدهی انرژی آن ها قابل قبول و استاندارد است.

گروه سوم: مارک های گران قیمت

کولرهای گران قیمت، طبیعتا جنس مرغوبی دارند، طول عمر آن ها بسیار زیاد است، خدمات پس از فروش طولانی مدت و مصرف انرژی پایین از خصوصیات این نوع از کولرهاست.

۲) نوع عملکرد کولر

شرکت های سازنده کولر گازی و آبی، کولرهایی با میزان عملکرد و کارایی متنوع تولید می کنند. کولرها از نظر نوع و میزان عملکرد در سه دسته تقسیم بندی می شوند. هرچه عملکرد کولر بالاتر باشد، قیمت کولر بیشتر می شود.

گروه اول: کولرهای با عملکرد پایه ای

این گروه از کولرها توانایی تنظیم دمایی ندارند و تنها در یک شرایط عملیاتی، فعالیت می کنند. شاخص EER یا همان بازده انرژی این دسته از کولرها پایین است و سر و صدای زیادی ایجاد می کنند. این نوع از کولرها ممکن است قسمت هایی از خانه را بیش از حد معمول خنک کنند که مطلوب مشتری نیست. همه شرکت های سازنده، این دسته از کولرهای با عملکرد پایه را تولید می کنند. شاخص SEER این کولرها بین ۱۳ تا ۱۵ است.

گروه دوم: کولرهای با عملکرد معمولی

ظرفیت این کولرها در حد متوسط است. اکثر این کولرها یاعث کاهش زیاد مقدار رطوبت محیط می شوند که مطلوب نیست. شاخص EER این کولرها در حد قابل قبول بوده و توانایی تنظیم دما را در چند مقدار که از پیش تعیین شده، دارند. سر و صدای ایجاد شده از این کولرها کمتر از کولرهای با عملکرد پایه ای است. بیشتر شرکت ها، این گروه از کولرها را می سازند. شاخص SSER  یا همان بازده انرژی فصلی این کولرها ۱۶بین تا ۱۹ است.

گروه سوم: کولرهای با عملکرد بالا

کولرهای با عملکرد بالا، قابلیت تنظیم دما را به صورت دقیق و در یک بازه دمایی بالا دارند. کمپرسور این کولرها بسیار قدرتمند است، که باعث فعالیت بی صدا می شود. ظرفیت عملکرد این کولرها می تواند تا نزدیک ۱۰۰ درصد هم برسد. این کولرهای دسته سوم، رطوبت محیط را نیز در یک میزان مطلوب، ثابت نگه می دارند. شرکت های سازنده مارک های با کیفیت و مرغوب، این نوع از کولرها را تولید می کنند. شایان ذکر است که شاخص SEER این کولر ها در محدوده ۲۰ تا ۲۴ است.

۳) بازده انرژی کولر

SEER شاخصی است که بیانگر میزان انرژی سرمایی تولیدی به ازای انرژی الکتریکی مصرف شده در فصول مختلف سال است. میزان انرژی سرمایشی تولیدی با واحد Btu  و میزان انرژی الکتریکی مصرفی با واحد کیلووات بیان می شود. هر چه شاخص بازدهی انرژی یک کولر بالاتر باشد، طبیعتا قیمت کولر بالاتر می رود. از سوی دیگر، کولر های پربازده، میزان مصرف انرژی و متعابقا هزینه برق ماهیانه خانوار را کاهش می دهند؛ از این رو استفاده کولرهای با شاخص SEER بالا، در طولانی مدت به صرفه است.

۴) اندازه کولر

قیمت کولر با اندازه آن نسبت مستقیم دارد. هر مدل و مارک از کولر گازی و آبی، در اندازه های متنوع تولید می شود. اندازه برخی از این کوار ها از ۱۸۰۰۰Btu و اندازه برخی دیگر از ۲۴۰۰۰Btu شروع می شود و رفته رفته بزرگ تر می شود. اعداد گفته شده بیانگر مقدار انرژی گرمایی است که در مدت یک ساعت از محیط حذف می شود. اندازه کولر های گازی و آبی به صورت پله ای بیشتر می شود. اندازه بزرگ ترین کولر مناسب برای ساختمان های مسکونی، ۶۰۰۰۰Btu است.

در صنعت، اصطلاح دیگری نیز برای بیان اندازه کولر وجود دارد و آن تن یخ است. وزن یخ مورد نیاز برای خنک سازی ساختمان بر حسب تن را تن یخ می گویند. یک تن یخ معادل با ۱۲۰۰۰Btu می باشد.

 

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *