معرفی انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی در فضاهای مسکونی و اداری

همه افراد فضای زندگی خود را در زمستان، گرم و در تابستان خنک نگه می دارند. بدین منظور افراد از لوازم گرمایشی و سرمایشی استفاده می کنند. در گذشته برای گرمایش از کرسی و یا بخاری استفاده می شد، برای سرمایش محیط نیز افراد روش هایی مثل بادگیر و یا پنکه را به کار می بردند. امروزه لوازم گرمایشی و سرمایشی بسیار متنوع و مدرن شده اند. افراد می توانند درباره انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی تحقیق کنند، مزایا و معایب هر کدام را بشناسند و مناسب ترینشان را برای ساختمان خود تهیه کنند.

از لوازم گرمایشی کاربردی می توان به رادیاتور، شومینه و شوفاژ برقی و از لوازم سرمایشی می توان به چیلر، کولرآبی و کولر گازی اشاره کرد.

انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی

۱) بخاری

انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی
انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی

در برخی از خانه ها از بخاری برای گرمایش محیط استفاده می شود. بخاری ها فقط یک دریچه گرمایی کوچک دارند؛ از این رو بخاری ها عموما فقط یک اتاق را گرم می کنند. برای گرم کردن خانه هایی با تعداد اتاق زیاد، بخاری های زیادتری لازم است. اگر درب ورودی و خروجی اتاق ها باز بمانند امکان جابجایی هوای گرم بین دو یا چند اتاق نیز فراهم می شود. بخاری ها از طریق لوله کشی های آب بندی شده، به سوخت متصل می شوند. سوخت بخاری ها می تواند گاز طبیعی، پروپان و یا کروسین باشد. در کشور ما گاز طبیعی استفاده بیشتری دارد. هر بخاری حتما باید به یک دودکش مهیا شود تا گاز احتراق حاصل را از محیط دور کند. رعایت ایمنی در نصب این دودکش حیاتی است و سهل انگاری در آن خطر گازگرفتگی و مرگ دارد.

۲) شومینه

انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی
انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی

شومینه ها دو نوع گازی و چوبی دارند و بیشتر به عنوان دکور منازل استفاده می شوند. شومینه ها جریان گرمایی را ایجاد می کنند ولی بازده انرژی آن ها پایین است. شومینه از هوای موجود در اتاق برای سوختن استفاده می کند. بیشتر انرژی گرمایی ایجاد شده توسط شومینه از طریق دریچه دودکش هدر می رود. اگر شومینه با شیشه های مناسب عایق بندی شود و یک سیستم دودکش مناسب به آن وصل شود، گرمای بیشتری به محیط منتقل می کند و بازده انرژی آن افزایش می یابد.

۳) شوفاژ

انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی
انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی

در شوفاژها و یا همان رادیاتورهای معمول، یک سیستم گرمایش مرکزی وجود دارد که آب در آن جا گرم می شود و سپس از طریق لوله کشی به رادیاتورها انتقال می یابد. اکثرا از احتراق گاز طبیعی به منظور گرم کردن آب استفاده می شود. خود لوله ها نیز به علت جریان آب گرم، دیوارها و کف ساختمان را اندکی گرم تر می کنند. شوفاژها امکان کنترل دمایی بالایی دارند. استفاده از این سیستم گرمایشی پربازده است .نصب آن ها هزینه بر بوده و باید توسط کارشناسان انجام شود. نگه داری و سرویس دوره ای رادیاتورها و سیستم گرمایش مرکزی نیز باید انجام شود. از جمله این سرویس های دوره ای می توان به هواگیری شوفاژ اشاره کرد.

۴)شوفاژ برقی

انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی
انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی

شوفاژهای برقی قیمت خیلی بالایی ندارند ولی عملکرد پرهزینه ای دارند. این شوفاژها از انرژی الکتریکی برای تولید انرژی گرمایی استفاده می کنند. طرز کار آن ها مثل توستر برقی و اتو است. مقدار برقی که یک شوفاژ برقی مصرف می کند تا گرمایی معادل با سوخت گاز طبیعی را ایجاد کند، بسیار بالاست. مصرف بالای انرژی الکتریکی توسط این دسته از لوازم گرمایشی ممکن است باعث افت ولتاژ نیز بشود. اگر از شوفاژ برقی به صورت محدود و در بازه زمانی اندک استفاده شود مقرون به صرفه است، در غیر اینصورت استفاده از شوفاژ برقی توجیه اقتصادی ندارد.

معرفی انواع سیستم سرمایشی

۱) کولر آبی

انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی
انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی

امروزه استفاده از کولر آبی کمتر شده و کولر گازی طرفدار بیشتری پیدا کرده است. استفاده از کولر آبی برای مناطق گرم و خشک مناسب است. در کولرهای آبی هوا وارد محفظه ای از پوشال های خیس می شود و از طریق تبخیر، خنک سازی می شود. این هوای سرد از طریق دریچه هایی وارد فضای خانه می شود. این پروسه شبیه زمانی است که شما با بدن خیس از استخر بیرون می آیید و احساس سرما می کنید. در این شرایط نیز عملیات تبخیر باعث خنک سازی بدن می شود.

قیمت کولر آبی از کولر گازی کمتر است و عملکرد کم هزینه ای دارد. مشکل کولر آبی نیاز به نگهداری دوره ای، خیس نگه داشتن پوشال ها، مصرف آب و ورود گرد و خاک از طریق هوای ورودی از دریچه است. از این نظر کولرهای سلولزی عملکرد بهتری دارند ولی گران تر هستند. انتخاب اندازه متناسب با مساحت محیط در کولر آبی بسیار مهم است.

۲)کولر گازی

انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی
انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی

کولرهای گازی انواع مختلفی دارند و قابل نصب بر روی پنجره و یا دیوار می باشند. نوع پرتابل کولرهای گازی نیز در بازار موجود است. نحوه عملکرد همه این کولرهای گازی شبیه هم است. هر کولر گازی قابلیت خنک سازی یک اتاق دارد ولی برخی از آن ها می توانند چند اتاق را نیز خنک نگه دارند. برای خنک سازی همه اتاق ها از سیستم سرمایش مرکزی و یا نصب کولر گازی جداگانه در هر اتاق استفاده می شود. هر چه شاخص EER یک کولر گازی بالاتر باشد، راندمان انرژی آن بالاتر است. شاخص EER بیانگر میزان سرمایی تولیدی به ازای مقدار انرژی مصرف شده است. در تهیه کولر گازی نیز انتخاب اندازه مناسب اهمیت دارد.

۳) کولر اسپیلیت

انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی
انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی

کولر های اسپیلیت نوعی از کولر های گازی هستند. امروزه کولرهای گازی اسپیلیت بسیار محبوب شده اند. کولرهای اسپیلیت از دو قطعه داخلی و خارجی تشکیل شده اند و برای خانه هایی که دریچه ورود هوا در آن ها تعبیه نشده، مناسب هستند. این نوع از کولرها امکان کنترل دمایی دقیق تری دارند. قطعه داخلی معمولا روی دیوار و یا سقف نصب می شود و از طریق یک کانال به قطعه بیرونی متصل می شود. مزیت این کولرها این است که با نصب کولر اسپیلیت در همه اتاق ها، می توان در اتاق های مختلف دماهایی متفاوت ایجاد کرد. خرید این نوع از کولر ها هزینه بیشتری دارد ولی عملکرد کم مصرف آن، هزینه های ماهیانه انرژی را کاهش می دهد و از این لحاظ به صرفه است.

۴) پنکه

انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی
انواع لوازم گرمایشی و سرمایشی

پنکه یکی از وسایلی است که در منازل و ساختمان ‌ها فراوان مورد استفاده‌ قرار می گیرد. یک پنکه دارای پره‌ های اریب است که با چرخیدن خود باعث جابجایی و خنکی هوا می ‌شود گرچه محصول جدیدتر و مشابهی به نام پنکه بی ‌پره وجود دارد که فاقد پره است.

پنکه‌های خانگی در سه مدل رومیزی، سقفی یا دیواری ساخته می‌ شوند. یکی از کاربردها پنکه در محیط‌ هایی است که به دلیل بالا بودن درصد رطوبت هوا امکان استفاده از کولر آبی وجود ندارد.

پنکه ‌های رومیزی در دو مدل پایه‌کوتاه و پایه‌ بلند ساخته می ‌شوند. در ایران تعداد کارخانه‌ های تولید کننده پنکه رومیزی انگشت شمار است.

ساختمان پنکه دیواری مشابه پنکه رومیزی است، با این تفاوت که به جای قرار گرفتن روی میز یا زمین، روی دیوار نصب می‌ شود و از این نظر که در دسترس کودکان نیست و خطر برخورد با آن کمتر است مزیت دارد. این نوع از پنکه ها مجهز به دستگاه کنترل از راه دورند.

پنکه های سقفی در سقف ساختمان ها نصب می شود و در زیر این پنکه ممکن است لوستر نصب شده باشد. بیشتر پنکه‌های سقفی موجود در بازار از نوع سه ‌پره هستند اما پنکه‌ هایی که پره ‌های بیشتری داشته باشند نیز وجود دارند. کنترل از راه دور این پنکه ها معمولاً از طریق یک کلید گردان که روی دیوار نصب می ‌شود انجام می‌ گیرد.

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *