معایب استفاده از شوفاژ برقی به عنوان سیستم گرمایشی در ساختمان ها

امروزه تاسیسات گرمایی گوناگونی به منظور گرم کردن ساختمان ها وجود دارد. استفاده از شوفاژ برقی یکی از راه‌های آسان و در دسترس برای گرم کردن خانه و محل کار در روزهای سرد و برفی زمستان است.

شوفاژ یا رادیاتورهای برقی نوعی از بخاری است که دارای شکل کلی شبکه های رادیاتور است و درون آن بجای آب از روغن پر شده است . المنت های قرارگرفته در دستگاه موجب گرم شدن روغن و حرکت آن در پره های رادیاتور شده و با گرم شدن پره های رادیاتور موجب گرم شدن محیط می شود. روغن در این دستگاه ناقل گرما است و نه سوخت، در اصل روغن استفاده شده در دستگاه دائمی بوده و هیچ زمان نیاز به تعویض ندارد.

پریزهای برق در همه جا یافت می شوند. شوفاژهای برقی کاربری آسان، اندازه های متنوع، نصب و نگهداری ارزان دارند. آن ها همچنین گاز گلخانه ای کمتری تولید می کنند. در کنار این مزایا استفاده از شوفاژهای برقی معایبی نیز دارد و این معایب باعث کاربرد کمتر آن ها شده است. در این مطلب نکاتی در رابطه با معایب شوفاژ برقی بیان می شود. با خواندن این نکات تصمیم گیری بهتری در رابطه با انتخاب سیستم گرمایشی مناسب برای محل زندگی خود خواهید داشت.

معایب شوفاژ برقی

۱) عملکرد پر هزینه

معایب شوفاژ برقی
معایب شوفاژ برقی

مصرف برق شوفاژهای برقی بسیار بالاست. خانه های بزرگ برای گرمایش مناسب فضای خود حدودا به ۲۰ تا ۳۰ کیلو وات ساعت انرژی نیاز دارند. این مقدار از مصرف انرژی هزینه زیادی را به خانواده تحمیل می کند که از معایب شوفاژ برقی است. اگر استفاده از شوفاژ برقی به صورت کوتاه مدت و چند ساعته باشد، توجیه اقتصادی دارد ولی استفاده مداوم آن در طول فصول سرد سال به صرفه نیست.

۲) داشتن صدا

معایب شوفاژ برقی
معایب شوفاژ برقی

شوفاژهای برقی ارزان قیمت وقتی انرژی الکتریکی را دریافت می کنند معمولا صدای وزوز تولید می کنند. بنابراین اگر بدون نصب سیستم مرکزی، قصد استفاده از شوفاژ برقی را دارید، بهتر است در تصمیم خود بازنگری کنید. شوفاژهای معمولی که با جریان آب گرم کار می کنند، انتخاب بهتری هستند.

۳) امنیت پایین

معایب شوفاژ برقی
معایب شوفاژ برقی

سیم کشی اشتباه خطر برق گرفتگی و حتی مرگ دارد. همچنین برخی از شوفاژهای برقی در حین استفاده، سطح بیرونی بسیار داغی دارند که ممکن است منجر به سوختگی شود. شوفاژهای برقی باید دور از دسترس کودکان و یا پشت محافظ قرار داده شوند.

۴) تولید میزان کمی از رطوبت

معایب شوفاژ برقی
معایب شوفاژ برقی

یکی دیگر از معایب شوفاژ برقی تولید میزان کم رطوبت است. شوفاژ های برقی محیط مورد نظر را گرم و خشک نگه می دارند. این کمبود رطوبت در طولانی مدت باعث سوزش گلو، خونریزی از بینی و عوارض جانبی دیگر می شود. تاسیسات گرمایشی کارآمد علاوه بر گرم کردن محیط، مقداری رطوبت نیز تولید می کنند که به مطلوب شدن فضا کمک می کند.

۵) نیاز به سیستم الکتریکی پر قدرت

معایب شوفاژ برقی
معایب شوفاژ برقی

استفاده از شوفاژ برقی به عنوان عنصر اصلی در گرمایش خانه مستلزم به کارگیری بیش از حد معمول ظرفیت الکتریکی است که از بزرگترین معایب شوفاژ برقی است.  همچنین در این شرایط سیم کشی شوفاژهای برقی باید به صورت جداگانه انجام شود. نصب سیستم های گرمایشی معمول به یک کارشناس لوله کشی نیاز دارند؛ ولی نصب دایمی شوفاژ های برقی نیاز به کارشناس الکتریکی دارد.

۶) مصرف انرژی الکتریکی بالا و آلاینده

معایب شوفاژ برقی
معایب شوفاژ برقی

ممکن است بسیاری از افراد، شوفاژ برقی را یک انرژی پاک بدانند چون باعث سوختن گاز و ورود گازهای گلخانه ای و مضر به محیط زیست نمی شود. این تصور اشتباه است. عمده برق تولیدی در نیروگاهها از طریق سوزاندن سوخت های فسیلی است. این سوخت های فسیلی مقدار قابل توجهی از آلاینده را وارد محیط زیست می کنند.

۷) نیاز به عایق کاری بیشتر

معایب شوفاژ برقی
معایب شوفاژ برقی

برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی گرمایی و بالارفتن هزینه های برق، عایق کاری لازم است. بدین منظور استانداردهای عایق کاری ساختمان باید رعایت شود. نصب پنجره های سه جداره و درب های عایق بندی شده الزامی است. اگر عایق بندی به درستی انجام گیرد در هزینه قبض ماهیانه برق صرفه جویی می شود.

۸) تولید انرژی گرمایی پر قدرت

معایب شوفاژ برقی
معایب شوفاژ برقی

شوفاژهای برقی در مقایسه با شوفاژهای گازی معمول، اغلب پره های بسیار داغی و تیز دارند. این پره ها به انتقال بهتر گرما کمک می کنند. اگر در استفاده از شوفاژهای برقی دقت نشود، با یک سهل انگاری امکان برش و سوختن پوست وجود دارد.

۹) عدم تطابق با سیم کشی های قدیمی

معایب شوفاژ برقی
معایب شوفاژ برقی

نوع سیم کشی ساختمان باید با عملکرد شوفاژهای برقی همخوانی داشته باشد. در بسیاری از خانه های قدیمی تر، امکان دسترسی به سیم کشی داخل دیوار و سقف ساختمان و در نتیجه به روز رسانی سیم کشی وجود ندارد. همچنین این خانه ها قابلیت عایق کاری مدرن را ندارند. از این رو استفاده از شوفاژ برقی به عنوان عمده منبع تولید گرما توجیه پذیر نیست.

۱۰) نیاز به تعمیر و نگه داری دوره ای

معایب شوفاژ برقی
معایب شوفاژ برقی

در بسیاری از شوفاژهای برقی، المنت متصل به میله ها و پره های فلزی است. هوا از داخل این قطعات عبور کرده و گرم می شود. هر چند وقت یک بار گرد و خاک بر روی این قطعات می نشیند. این گرد و خاک در مجاورت حرارت بوی سوختگی ایجاد می کند. در بدترین حالت این گرد و خاک لایه ای را روی قطعات ایجاد می کند، از انتقال مناسب گرما به محیط اطراف جلوگیری می کند و باعث سوختن خود قطعات می شود که از معایب شوفاژ برقی است. بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات، تمیزکاری منظم و دوره ای نیاز است.

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *