۷ ویژگی مهم که قبل از خرید کولر گازی باید در نظر داشته باشید

گرمایش جهانی نام پدیده‌ای است که منجر به افزایش میانگین دمای سطح زمین و اقیانوس‌ ها شده است. از سال ۱۸۸۰ اندازه‌گیری دمای هوای کره زمین آغاز شده‌ است و تاکنون نیز ادامه دارد. ۱۰ مورد از گرمترین سال‌ ­های جهان تنها از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۷ به ثبت رسیده‌ است که این میزان در ۱۵۰ سال گذشته بی‌ سابقه بوده‌ است. فرهنگ­ سازی برای تولید کمتر آلاینده­ ها به منظور پیشگیری از این پدیده مخرب بسیار حیاتی است. با توجه به گرم شدن تدریجی زمین امروزه حتی در شهرهای سردسیر و کوهستانی کشور، نیاز به یک کولر گازی احساس می­ شود. با دانستن ویژگی های کولر گازی خوب و تهیه­ ی آن، می­ توان دمای مطبوعی را در داخل منزل مسکونی برای ساکنین ایجاد کرد. تاسیسات برودتی حدود ۲۶% مصرف برق خانگی را به خود اختصاص می ­دهد. این میزان در فصل­ها و شهرهای مختلف، متفاوت خواهد بود.

در این مطلب نکاتی کاربردی را در رابطه با ویژگی­ های کولر گازی خوب بیان می­ کنیم. با توجه کردن به این نکات می توانید مناسب ­ترین کولرگازی را خریداری کنید.

برای بررسی ویژگی­ های کولر گازی خوب ، توجه به چند نکته الزامی است. این نکات عبارتند از

 • متراژ محیط مورد نظر
 • بازده انرژی
 • تعداد پنجره ­ها
 • قیمت محصول
 • صدا
 • نگهداری و تمیزکردن
 • خدمات پس از فروش

در ادامه به بررسی این ویژگی­ ها می­پردازیم.

ویژگی های کولر گازی خوب

۱) سازگاری با شرایط محیطی

ویژگی های کولر گازی خوب
از ویژگی­ های کولر گازی خوب، تناسب با هوای محیط و ابعاد منزل مسکونی می باشد.

ظرفیت مناسب کولر گازی، بر اساس متراژ محیط تعیین می­ شود. ظرفیت سرمایش کولرهای گازی عموما بین ۵۵۰۰  و ۱۴۰۰۰BTU می ­باشد.

BTU  واحد انگلیسی اندازه ­گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می ­باشد؛ به مقدار گرمایی که یک پوند (۴۵۳ گرم) آب را در فشار ۱ اتمسفر از دمای ۶۰ درجه فارینهایت به ۶۱ درجه فارنهایت برساند، یک  BTU می­ گویند.

برخی از افراد کولر گازی بزرگی خریداری می ­کنند. آن­ها فکر می­ کنند هر چه کولر گازی بزرگ­تر باشد، سرمایش بهتری ایجاد می­ کند. این یک تصور اشتباه است. اگر کولر گازی بزرگ­تر از اندازه معین باشد، رطوبت محیط را از بین می­ برد. همچنین مصرف برق نیز در این شرایط افزایش می ­یابد که مقرون به صرفه نمی ­باشد.

 به منظور انتخاب اندازه مناسب برای کولر گازی، محاسبات زیر را انجام دهید

 • مساحت محیط مورد نظر را بر حسب متر مربع حساب کنید.
 • با استفاده از مساحت محیط و جدول زیر، BTU متناسب را انتخاب کنید.
 • اگر محیط خانه نورگیر نباشد، ۱۰% از ظرفیت را کم کنید.
 • اگر محیط خانه آفتاب­گیر باشد، ظرفیت را ۱۰% افزایش دهید.
 • اگر بیش از دو نفر در خانه ساکن هستند، به ازای هر نفر ۶۰۰BTU به مقدار خوانده شده از جدول اضافه کنید.
 • اگر محیط مورد نظر آشپزخانه باشد، ظرفیت را ۴۰۰۰BTU افزایش دهید.

 

ظرفیت متناسب (BTU بر ساعت) مساحت محیط مورد نظر (متر مربع)
۵۰۰۰ ۹ تا ۱۴
۶۰۰۰ ۱۴ تا ۲۴
۷۰۰۰ ۲۴ تا ۲۸
۸۰۰۰ ۲۸ تا ۳۳
۹۰۰۰ ۳۳ تا ۳۸
۱۰۰۰۰ ۳۸ تا ۴۲
۱۲۰۰۰ ۴۲ تا ۵۱
۱۴۰۰۰ ۵۱ تا ۶۵
۱۶۰۰۰ ۶۵ تا ۹۳
۲۱۰۰۰ ۹۳ تا ۱۱۲

۲) بازده بالای انرژی

ویژگی های کولر گازی خوب
هر چه EER یک کولر گازی بالاتر باشد، بازدهی آن کولر بالاتر خواهد­بود. اگر EER یک کولر گازی یک واحد بالاتر رود، میزان صرفه جویی در مصرف برق ۱۰% افزایش می­ یابد.

 از ویژگی­ های کولر گازی خوب ، کارایی مناسب آن است که با واحد EER بیان می ­شود. EER را نسبت ظرفیت سرمایش دستگاه به میزان مصرف برق آن تعریف کرده ­اند. ظرفیت سرمایش دستگاه را با واحد BTU بر ساعت بیان می­ کنند. میزان مصرف برق نیز با واحد وات اندازه­ گیری می­ شود.

هر چه EER یک کولر گازی بالاتر باشد، بازدهی آن کولر بالاتر خواهد­بود. اگر EER یک کولر گازی یک واحد بالاتر رود، میزان صرفه جویی در مصرف برق ۱۰% افزایش می­ یابد. این افزایش بازدهی به معنای مصرف برق کمتر و در نتیجه کاهش هزینه هاست.

۳) هماهنگی با تعداد پنجره ­ها

ویژگی کولر گازی خوب3
شرایط هندسی و جغرافیایی منزل خود را با کارشناسان فروش کولرگازی مطرح کنید.

 از ویژگی های کولر گازی خوب ، هماهنگی با هندسه و کیفیت هوای محیط منزل است. پنجره­ های موجود در محیط مورد نظر، نورگیر بودن آن­ها، دو جداره و یا تک جداره بودن عایق بندی، داشتن و یا نداشتن پرده روی انتخاب کولر گازی تاثیر دارد. این ویژگی­ ها را با کارشناسان فروش کولر گازی در میان بگذارید تا آن­ها بهترین گزینه را به شما پیشنهاد کنند.

۴) قیمت محصول

ویژگی کولر گازی خوب
توجه داشته باشید که همیشه انتخاب یک مارک مشهور همه چیز نیست. همچنین پرداخت پول زیاد هم ملاک نیست، مهم این است که کولر گازی خوبی بخرید.

بسیاری از فروشگاه­ های تاسیسات برودتی در فصول سرد سال جشنواره تخفیف برگزار می­ کنند. اگر کولر گازی مناسبی را در زمستان خریداری کنید، از لحاظ اقتصادی به صرفه­ تر خواهد­بود.

موتور برخی کولرهای گازی برای مناطق جغرافیایی خاصی ساخته شده­ اند. مثلا برخی از آنها ویژه مناطق گرم ومرطوب هستند که قیمت بالاتری دارند، مانند کولرهای گازی با کمپرسور پیستونی تروپیکال. اگر در مناطق سردسیر و خشک زندگی می­ کنید، این نکته را در نظر بگیرید تا دچار ضرر مالی نشوید.

توجه داشته باشید که همیشه انتخاب یک مارک مشهور همه چیز نیست. همچنین پرداخت پول زیاد هم ملاک نیست، مهم این است که کولر گازی خوبی بخرید.

کولر های گازی که به صورت قاچاق وارد شده­ اند، سریال ساخت دستگاه با تیغ از روی کارتون بریده شده ویا مخدوش است و فاقد گارانتی هستند، البته که کمی ارزان­تر اند ولی خرید آن ها یعنی ریختن پول در جوی آب! پس از ویژگی های کولر گازی خوب ، داشتن ضمانت­نامه است.

برخی از کولرهای گازی علاوه بر سرمایش، گرمایش نیز ایجاد می­ کنند. قیمت این نوع از کولرهای دو منظوره بیشتر از کولرهای تک منظوره است. اگر تمایل دارید در فصل­های سرد سال از گرمایش این کولر­های گازی استفاده کنید، می­ توانید از کولرهای گازی دو منظوره استفاده کنید.

هزینه­ های پنهان بعد از خرید کولرگازی را در نظر داشته­ باشید. نصب اکثر کولرهای گازی رایگان است ولی هزینه­ هایی مانند لوله­ کشی، آهنگری و … برعهده خریدار است.

گاهی از مواقع قیمت قطعات یدک و دستمزد خدمات بعد از فروش شرکت­ ها، از خود کولر گازی خریداری ­شده بیشتر است.

۵) کم­ صدا بودن

ویژگی کولر گازی خوب4
اگر به صدای کولر گازی حساس هستید، قبل از خرید و در فروشگاه آن را تست کنید.

کم­ صدا بودن از ویژگی های کولر گازی خوب است. کولرهای گازی که دارای پنل داخلی هستند بی صدا نیستند، بیشترین صدای تولید شده در این تجهیزات مربوط به حرکت کمپرسور آن­ها است.

معمولا اسپلیت­ها با کمپرسور پیستونی بیشترین صدا را دارند و نوع کمپرسور اسکرال کم­ترین سر و صدا را ایجاد می­ کند. اگر به سر و صدای کولر گازی حساس هستید، این نکته را با کارشناسان فروش در میان بگذارید تا بهترین گزینه را برای انتخاب کولر گازی مناسب به شما معرفی کنند.

۶) نگهداری و تمیز کردن آسان

ویژگی کولر گازی خوب1
هنگام نصب کولر گازی، دسترسی آسان به قطعات بیرونی و فیلترها را در نظر داشته­ باشید.

همه کولرهای گازی یک قطعه خارجی نیز دارند که در بیرون از محیط و معمولا پشت پنجره­ ها قرار می­ گیرد. این قطعه خارجی از طریق لوله­ کشی به کولر گازی متصل می­ شود. هنگام انتخاب محل مناسب برای نصب کولر، این دسترسی آسان را در نظر داشته ­باشید.

برای نگهداری بهتر و پیشگیری از هزینه­ های تعمیرات، بهتر است از سایه­ بان برای کولر گازی استفاده شود. همچنین کولرهای گازی دارای فیلترهای تصفیه هوا هستند که پس از مدتی نیاز به تعویض و یا تمیز شدن دارند. دسترسی آسان به فیلترها از ویژگی های کولر گازی خوب است.

۷) خدمات پس از فروش

ویژگی های کولر گازی 5
داشتن خدمات پس از فروش کارآمد، امر مهمی است و از ویژگی­ های کولر گازی خوب محسوب می ­شود.

این نکته بسیار حایز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد. تعدد مراکز نصب و سرویس کولر گازی مزیت محسوب می ­شود. باید مارکی انتخاب شود که مراکز خدمت رسانی بیش­تر و فعال­ تری دارد.

داشتن دفترچه راهنمای فارسی و CD راهنمای استفاده از کولر گازی و خدمات دوره ­ای رایگان، می­ تواند از ویژگی های کولر گازی خوب و مناسب باشد.

امکان دارد که شما کولری با قیمت پایین­ تر خریداری کنید اما برای تعمیرات و تعویض قطعات آن، بیشتر از مارک ­های مشابه متحمل هزینه شوید. پس یک کولر گازی مناسب خریداری کنید که نمایندگی آن تضمین تهیه قطعات اصلی آن را عهده ­دار باشد.

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *