آموزش مرحله به مرحله­ نصب شوفاژ خانه در ساختمان­ ها

نصب شوفاژ خانه کاری پیچیده و دشوار است. انجام این کار مستلزم برنامه­ ریزی دقیق و به­ کارگیری لوازم مناسب است. شما می ­توانید بخش زیادی از فرایند نصب شوفاژ خانه از جمله انتخاب دیگ بخار، شوفاژها، لوله­ کشی و نصب سیستم کنترلی را به­ تنهایی انجام دهید. در مرحله­ ی نهایی حتما باید از یک کارشناس حرفه­ ای استفاده شود. این کارشناس اتصالات مختلف را از نظر امنیتی و نشت گاز بررسی می ­کند. همچنین این کارشناس باید بازدهی حرارتی سیستم نصب شده را مورد سنجش قرار دهد. در این مطلب مراحل نصب شوفاژ خانه به­ صورت قدم به قدم بیان شده ­است.

گام اول: جستجو برای خرید لوازم مناسب و کارآمد

 انتخاب اندازه مناسب برای دیگ بخار بسیار مهم است. اندازه ­ی دیگ بخار باید طوری باشد که توانایی گرم کردن خانه و آب گرم مصرفی را داشته باشد. اگر اندازه­ ی دیگ بخار از حد مطلوب بزرگ ­تر باشد، انرژی بیشتری برای گرم کردن آب مصرف می­ شود که نتیجه­ ی آن افزایش بی­­ رویه هزینه­ هاست. اگر به هزینه­ های ماهیانه خانواده اهمیت می ­دهید، حتما دیگ بخاری با اندازه­ ی متناسب خریداری کنید.

نصب شوفاژ خانه 1

 • شوفاژهایی را انتخاب کنید که ظرفیت گرمایی مطلوبی دارند و گرما را به­ طور یکسان در فضای خانه پخش می­ کنند. کارآمدترین شوفاژها، آن هایی هستند که پره­ دارند. پره­ ها سطح تماس موثر را افزایش می­ دهند، در نتیجه گرمای بیشتری از سمت شوفاژ به محیط اطراف منتقل می­ شود.

نصب شوفاژخانه2

 • نوعی از سیستم کنترلی را انتخاب کنید که دستورالعمل نصب آسان داشته باشد. اگر در قسمتی از مراحل نصب به مشکل برخوردید، با شرکت سازنده تماس بگیرید و توضیحات تکمیلی را از آن­ها بخواهید.

نصب شوفاژخانه3

 • دیگ­ های بخار و شوفاژها ظرفیت گرمایی مشخصی دارند. لوازم جانبی و قطعات باید به ­گونه ­ای خریداری شوند که با ظرفیت دیگ بخار و شوفاژ هماهنگی داشته باشند.

نصب شوفاژخانه4

 • هنگام ارزیابی ظرفیت گرمایی مورد نیاز، توجه داشته باشید که پنجره ­ها، درب­ های ورودی و دیوارهای بیرونی اتلاف گرمایی زیادی را در فصل سرد سال ایجاد می­ کنند. شوفاژها باید توانایی جبران این انرژی گرمایی تلف شده را داشته باشند.

نصب شوفاژ خانه5

گام دوم: تهیه ­ی نقشه به منظور نصب شوفاژ خانه

به نکاتی که در ادامه بیان می­ شود، توجه کنید. با انجام این پیشنهادات دستورالعمل مناسبی برای نصب قطعات مختلف خواهید داشت.

 • دیگ بخار باید در محلی نصب شود که امکان اتصال آسان به لوله­ های آب، منبع گاز و سیستم تهویه فراهم باشد.

 

نصب شوفاژخانه6

 • هنگام نصب شوفاژ خانه، این نکته را درنظر داشته باشید: بهتر است شوفاژ در قسمت زیرین پنجره ­ها نصب شود. در این ­صورت با هوای سرد ورودی از پنجره مقابله می­ شود و دمای محیط تعدیل خواهد شد. اگر ارتفاع پنجره­ ی خانه ­ای تا زمین ادامه داشته باشد، شوفاژ باید مجاور پنجره نصب شود. با رعایت کردن این عامل، کنترل دمای محیط بهتر انجام می­ گیرد.

نصب شوفاژخانه 7

 • قبل از اقدام به لوله­ کشی باید تصمیم بگیرید که لوله­ کشی از زیر زمین انجام بگیرد یا از روی دیوارها. اگر لوله­ کشی از زیر زمین انجام بگیرد، مکان آن باید نشانه­ گذاری شود. با انجام دادن این نشانه­ گذاری، در زمان تعمیرات خانه، از برخورد چکش با لوله­ ها جلوگیری می ­شود. در نتیجه سیستم لوله­ کشی سالم می­ ماند.

نصب شوفاژ خانه7

گام سوم: خرید لوازم و وسایل مورد نیاز برای نصب شوفاژ خانه

 نصب شوفاژخانه 8

گام چهارم: نصب شوفاژها

 • شوفاژها باید حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی­متر با سطح زمین فاصله داشته ­باشند. رعایت این فاصله برای لوله­ کشی و نظافت کردن الزامی است. یک شیر کنترلی روی جریان اتصالی و یک شیر قفل شونده روی جریان برگشتی نصب می ­شود. از این شیرها برای تنظیم کردن جریان آب داخل شوفاژ استفاده می­ شود.

نصب شوفاژخانه9

گام پنجم: انجام لوله­ کشی از طرف شوفاژ و شیرها به سمت دیگ بخار

لوله­ های مسی و فشرده مناسب هستند. اتصالات پیچیده­ای نیز باید انجام شود. از اتصال مناسب لوله ­ها با رادیاتور اطمینان حاصل کنید. اگر اتصالات به خوبی بسته شوند، از هواگیری و خراب شدن سیستم حرارتی جلوگیری می ­شود.

نصب شوفاژخانه10

گام ششم: سیستم کنترلی در نصب شوفاژ خانه

برای نصب سیستم کنترلی حتما باید از دستورالعمل شرکت سازنده پیروی کنید تا ایمنی رعایت شود.

نصب شوفاژخانه 11

گام هفتم: قطع کردن اتصالات آب و برق و نصب دیگ بخار

در این مرحله از نصب شوفاژ خانه نیز، باید طبق دستورالعمل­ های شرکت سازنده پیش بروید. یک کارشناس حرفه ­ای باید اتصال دیگ بخار به منبع گاز را ارزیابی کرده و آن را تایید نماید.

نصب شوفاژ خانه12

گام هشتم: بستن تمام شیرهای کنترلی متصل به شوفاژها، پر کردن سیستم حرارتی با آب و راه اندازی شوفاژ خانه

این گام، آخرین مرحله در نصب شوفاژ خانه است. پمپ و دیگ بخار را روشن کنید. شیر کنترلی ورودی به شوفاژها را تست کنید. جریان آب گرم باید به­ صورت یکسان داخل همه­ ی شوفاژها جریان داشته باشد.

نصب شوفاژ خانه 13

چند نکته کاربردی برای نصب شوفاژ خانه

 1. استفاده از شیرهای ترمواستاتیک، اگرچه هزینه­ بر است ولی امکان تنظیم دما را در هر اتاق و به­ صورت جداگانه امکان­ پذیر می­ سازد.
 2. اگر تاسیسات حرارتی را در ارتفاع بالاتر نصب کنید و یا محافظی جلوی آن قرار دهید، از دسترس کودکان دور می ­مانند.
 3. شستشوی لوله ­ها، شوفاژ و تاسیسات حرارتی برای از بین بردن رسوب و لجن امکان پذیر است.

 

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *