هر آنچه که باید قبل از خرید آبگرمکن بدانید

امروزه دیگر آبگرمکن یک وسیله ضروری برای هر خانه‌ای به شمار می‌آید. حالا هر دلیلی که شما را مجبور به تعویض و خرید آبگرمکن کرده است، مهم نیست. مهم این است که شما قبل از خرید اطلاعات کافی برای داشتن یک انتخاب درست در مورد اینکه چه آبگرمکنی مورد نیازتان است، داشته باشید. در زیر یک راهنمای خرید آبگرمکن آورده شده است که به شما در انتخاب آبگرمکن مناسب کمک خواهد کرد. در انتهای مطلب سه معیار مهم را برای انتخاب یک آبگرمکن خوب را برای شما معرفی خواهیم کرد. اما بهتر است قبل از آن با انواع آبگرمکن‌های موجود در بازار و مزایا و معایب آن‌ها آشنا شوید.

انواع آبگرمکن‌ها

اولین قسمت در مورد راهنمای خرید آبگرمکن آشنایی با انواع مختلف آن‌ها در بازار و مزایا و معایب آن‌ها است.

 • آبگرمکن مخزنی

آبگرمکن‌های مخزنی یکی از رایج‌ترین انواع آبگرمکن‌ها هستند.  این آبگرمکن‌ها ظرفیت مشخصی دارند و انواع مدل‌های مختلف آن ۲۰ تا ۸۰ گالن ظرفیت ذخیره‌سازی آب را در اختیار شما قرار می‌دهد. آبگرمکن‌های مخزنی در دو نوع گازی و برقی موجود هستند. نحوه کار در آن به این صورت است که آب سرد وارد مخزن شده و با گاز یا برق گرم می‌شود و تا زمانی که شما به آن نیاز داشته باشید، گرم می‌ماند.

راهنمای خرید آبگرمکن
راهنمای خرید آبگرمکن

آبگرمکن‌های مخزنی ارزان‌ترین نوع آبگرمکن موجود در بازار هستند و خیلی کم نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند. مشکلی که این آبگرمکن‌ها دارند این است که آب ذخیره شده در مخزن آن‌ها به آرامی گرمای خود را از دست می‌دهد. این کار باعث اتلاف انرژی می‌شود. برای همین همیشه باید درجه حرارت آن‌ها تنظیم شود.

 • آبگرمکن‌های بدون مخزن

آبگرمکن‌های بدون مخزن که با نام آبگرمکن‌های دیواری شناخته می‌شود، هیچ مخزنی برای ذخیره آب ندارند. زمانی که شما نیاز به آب گرم داشته باشید، فورا آب سرد وارد مخزن شده و گرم می‌شود و از طریق لوله کشی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این آبگرمکن‌ها پرکاربردترین نوع آبگرمکن در ایران هستند.

راهنمای خرید آبگرمکن
راهنمای خرید آبگرمکن

آبگرمکن‌های دیواری با توجه به بزرگ و کوچک بودن خانه و نیاز خانواده‌ها در اندازه‌های مختلف در بازار موجود هستند. تامین سریع آب داغ باعث محبوبیت این آبگرمکن‌ها شده است. دیگر شما مانند انواع مخزنی آن لازم نیست در صورت تمام شدن آب گرم منتظر بمانید. شاید تنها عیب این نوع از آبگرمکن‌ها گران بودن و هزینه‌های نصب بالای آن است. همینطور بسته به نیاز شما ممکن است بیش از یک مورد برای استفاده در خانه‌اتان لازم باشد.

 • آبگرمکن‌های هیبریدی

این آبگرمکن‌ها گرما را از محیط اطراف می‌گیرند و  از آن برای گرم کردن مخزن استفاده می‌کنند. بزرگ‌ترین مزیت آبگرمکن‌های هیبریدی صرفه‌جویی بسیار خوب در هزینه‌ها است.

راهنمای خرید آبگرمکن
راهنمای خرید آبگرمکن

ولی بهتر است بدانید که این نوع از آبگرمکن‌ها دارای شرایط ویژه‌ای برای استفاده هستند. آن‌ها برای اینکه بتوانند خوب کار کنند نیاز به فضای خیلی زیادی دارند و همینطور محیط اطراف آن‌ها باید خالی باشد. آبگرمکن‌های هیبریدی فقط در مناطقی که درجه حرارت سالانه آن‌ها بین ۴۰ تا ۹۰ درجه است، می‌توانند کارا باشند. ولی با این حال برخی مدل‌های آن دارای حالت سوئیچینگ است و این بدان معنی است که اگر دما خیلی کم باشد، شما می‌توانید آن را به حالت الکتریکی تغییر دهید.

 • آبگرمکن‌های خورشیدی

آبگرمکن‌های خورشیدی از یک صفحه صاف تشکیل یافته‌اند که این صفحه معمولا در سقف نصب می‌شود. این آبگرمکن‌ها گرما را از نورخورشید می‌گیرند. آب سرد در داخل لوله‌های صفحه به گردش درآمده و پس از گرم شدن به مخزن منتقل می‌شود.

راهنمای خرید آبگرمکن
راهنمای خرید آبگرمکن

مزیت استفاده از این نوع آبگرمکن این است که نورخورشید یک منبع رایگان و تجدیدپذیر است و هزینه استفاده از آن ارزان است. ولی با این حال هزینه‌های اولیه نصب بخصوص هزینه‌های مربوط به انتقال آب به مخزن واقعا زیاد است. دومین عیب این آبگرمکن‌ها این است که شما باید برای روزهای سرد و ابری زمستانی یک منبع گرمای پشتیبان داشته باشید.

راهنمای خرید آبگرمکن: معیارهایی که باید در نظر بگیرید

شما می‌توانید با توجه به نیاز و شرایط منطقه‌ای خود هر کدام از آبگرمکن‌های گفته شده در بالا را خریداری کنید. ولی خوب امروزه با توجه به موجود بودن گاز در اکثر مناطق و استفاده آسان آبگرمکن‌های گازی دیواری عموم مردم به استفاده از آنان روی آورده‌اند. این آبگرمکن‌ها به سرعت آب سرد را به آب گرم تبدیل کرده و برای مصرف به بیرون منتقل می‌کنند. همین عامل به تنهایی نظر مردم را به خود جلب کرده و بسیار موردعلاقه مردم قرار گرفته است.

بیشتر مردم به هنگام تعویض و خرید آبگرمکن عجله کرده و در مورد کالایی که قصد خرید آن را دارند، هیچ تحقیقی نمی‌کنند. هزینه‌های خرید، نصب و استفاده از هر نوع از آبگرمکن‌ها در طول سال‌ها بسته به نوع، نام تجاری، مدل انتخاب شده و حتی کیفیت نصب کاملا با هم متفاوت است. پس باید قبل از خرید در مورد هر یک از این موارد تحقیق کرده و اطلاعاتی را بدست آورید. البته امروزه برندهای معتبری در بازار موجود هستند که شما با کمی تحقیق می‌توانید آبگرمکن متناسب با نیاز خود را انتخاب و خریداری کنید. علاوه بر این موارد یک سری موارد و معیارهایی وجود دارند که شما باید به هنگام خرید به آن‌ها توجه کنید. سه معیار ظرفیت، کارایی و هزینه مواردی هستند که باید در مورد آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید.

 • تعیین ظرفیت

بسیاری از مصرف‌کنندگان معیار خرید خود را براساس سایز مخزن قرار می‌دهند ولی باید بدانید که این واقعا درست و اصولی نیست. معیار شما باید FHR که بسیار معیار مهمی است و احتمالا بر روی برچسب‌ راهنمای انرژی محصول آورده می‌شود، باشد. FHR مخفف first hour rating تعداد گالن‌های آبی است که یک آبگرمکن در هر ساعت می‌تواند تولید کند. در واقع این معیار مشخص می‌کند که آبگرمکن موردنظر در طول یک ساعت چه مقدار آب گرم تولید خواهد کرد. این معیار بستگی به ظرفیت مخزن ، منبع  گرما و اندازه شعله آبگرمکن دارد. پس اولین توصیه ما به شما توجه به معیار FHR محصول است. حتما قبل از خرید میزان FHR مورد نیاز خانواده خود را تخمین بزنید تا آبگرمکنی در این محدوده خریداری نمایید. اصولا آبگرمکن‌های گازی FHR خیلی بالاتری نسبت به نوع الکتریکی آن دارند.

 • کارایی

کارایی هر آبگرمکن بوسیله فاکتور انرژی (EF) تعیین می‌شود که به ازای مقدار آب گرم تولید شده میزان سوخت مصرف شده را در یک روز معمولی محاسبه می‌کند. هر چقدر آبگرمکن فاکتور انرژی بالاتری داشته باشد، کارایی آبگرمکن بالاتر است. آبگرمکن‌های گازی دارای EF بین ۰.۵ تا ۰.۶ هستند و حتی برخی مدل‌های با کیفیت‌تر آن فاکتورانرژی در حدود ۰.۸ دارند.

 • مقایسه هزینه‌ها

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب مصرف‌کنندگان هزینه آبگرمکن است. این هزینه می‌تواند شامل هزینه خرید، نصب، تعمیر و نگه‌داری آن باشد. بهتر است قبل از خرید قیمت‌های مختلف برندای مختلف و همینطور طول عمر آن‌ها را با هم مقایسه و سپس تصمیم به خرید بگیرید. به جز این موارد ضمانت‌نامه‌ محصول در انتخاب آن مهم است و نشان‌دهنده کیفیت بالای محصول است. هر چند محصول‌ با ضمانت‌نامه اصولا قیمت بالاتری دارند ولی خوب خرید آن صدردصد به صرفه‌تر است.

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

One thought on “هر آنچه که باید قبل از خرید آبگرمکن بدانید

 1. علی اکبری میگوید:

  با سلام به عزیزان متخصص گرمایشی اینجانب تصمیم به خرید ابگرمکن دارم نیاز به کمک دارم به علت ساختمان بغلی نیاز به ابگرمکن فندار می باشم — تعداد خانواده ۶نفره با فاصله مورد مصرف ابگرم حد اکثر ۱۰متر که بهترین مدل برند مقاوم ومقرون به صرفه باشد چی بخرم بهتر است به شماره تلفن ۰۹۱۴۴۵۲۳۶۹۲

  • دریا حسینی میگوید:

   سلام جناب روزتون بخیر
   شما متونید با این شماره تماس بگیرید تا راهنمایی بشید جهت اطمینان بیشتر……….در صورت سوال خدماتی باکارشناس مربوطه تماس حاصل بفرمایید ۰۹۱۲۱۳۷۰۹۱۶

 2. علی اکبری میگوید:

  با سلام به عزیزان متخصص گرمایشی اینجانب تصمیم به خرید ابگرمکن دارم نیاز به کمک دارم به علت ساختمان بغلی نیاز به ابگرمکن فندار می باشم — تعداد خانواده ۶نفره با فاصله مورد مصرف ابگرم حد اکثر ۱۰متر که بهترین مدل برند مقاوم ومقرون به صرفه باشد چی بخرم بهتر است به شماره تلفن۰۹۱۴۴۵۲۳۶۹۲

 3. یعقوب هوشمند میگوید:

  باسلام خدمت کارشناسان من یه آبگرمکن دارم به مارک دوام مشهد زیر ان سوراخ شده و حالا میخوام یک آبگرمکن نو بخرم به نظر شما چه نوع آبگرمکن بخرم به شماره۰۹۱۱۵۲۶۷۱۹۸

 4. مجید مشفق میگوید:

  سلام. ممنونم از مطلب خوبتون.
  من آبگرمکن برقی مخزن دار برای خونه نصب کردم. بندرعباس گاز شهری نداره. مشکلی که دارم اینه که همسرم موقع حمام خیلی آب داغ استفاده میکنه و اکثرا کم میاره. میشه لطف بفرمایین چه نوع آبگرمکنی استفاده کنیم که مشکل رفع بشه؟ سپاسگزارم.

 5. علی میگوید:

  با سلام بنده قصد تعویض ابگرمکن منزلمان که ایران شرق میباشد و ده سال کار کرده اما هنوز سالم هست دارم علتش این هست که فشار اب منزلمان کم هست و این ابگرمکن برای دوش گرفتن اذیت میکند مثلا وقتی اب سرد حمام را باز میکنیم که دمای اب ولرم شود به علت فشار کم اب ابگرمکن خاموش میشود و دوش گرفتن راحت را از ما سلب کرده و تعمیرکار هم که نمایندگی هست میگوید راهی نداره و این مدل ابگرمکن با فشار کم اب کار نمیکند و از مدل های جدید ایران شرق بخرم میخواستم راهنمایی بگیرم با توجه به فشار کم اب منزلمان کدام ابگرمکن با کمترین فشار اب کار میکند نماینده شرکت ایران شرق میگه ابگرمکن های جدید ایران شرق با کمترین فشار اب کار میکنندبعضی سایتها نوشته ابگرمکن های جدید با فشار اب در حد شیر سماور کار میکنند میخواستم ببینم چه مدل ابگرمکنی بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *